Jump to content

Égat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Égat (Shqip: Egati ; Katalanisht: èguet) është një komunëdepartamentin Pirenejtë Orientalë , rajoni i Ocitanisë në Francën jugore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Egati ndodhet në kantonin Pirenejtë katalanë dhe në rrethin e Pradesit .

Harta e Egatit dhe komunave përreth

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1968122—    
1975202+65.6%
1982310+53.5%
1990419+35.2%
1999494+17.9%
2007459−7.1%
2012444−3.3%
2017438−1.4%

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]