Émile Zola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Emile Zola (1840-1902) shkrimtar dhe gazetar francez. Është një nga romancierët më popullor francez. Librat e tij janë përkthyer dhe botuar në shumë vende të botës.