Éric Abidal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Éric Abidal
Éric Abidal - 001.jpg
Abidal në stërvitje me Barcelonën në vitin 2008
Të dhënat personale
Emri i plotë Éric Sylvain Abidal[1]
Data e lindjes (1979-09-11) 11 Shtator 1979 (38 vjeç)
Vendi i lindjes Lion, Francë
Gjatësia 1.86 m (6 ft 1 in)
Pozita ne fushë Mbrojtës
Kariera në rini
Lyon Duchère
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1999–2000 Lyon Duchère
2000–2001 Monaco B 8 (0)
2000–2002 Monaco 22 (0)
2002–2004 Lille 62 (0)
2004–2007 Lyon 76 (0)
2007–2013 Barcelona 125 (0)
2013–2014 Monaco 26 (0)
2014 Olympiacos 13 (0)
Gjithsej 332 (0)
Ekipi kombëtar
2004–2013 Franca 67 (0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Éric Sylvain Abidal (Frëngjisht: [eʁik abidal]; lindur më 11 shtator 1979) është një ish futbollist francez i cili ka luajtur si mbrojtës i majtë ose qëndër mbrotjës.

Në karrierën e tij ka luajtur më së shumti me Lyonin dhe Barcelonën, duke fituar 21 trofe madhor me të dyja skuadrat, përfshirë dy trofe të Champions Leagues. Karriera e tij më vonë u pasua me një sëmundje në mëlçi, e cila rezultoi në transplantim.

Një lojtar i kombëtares franceze për rreth nëntë vite, Abidal ka përfaqsuar vendin e tij në dy Kupa Boteduke përfunduar finalist në të parën – dhe në Euro 2008.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "FIFA World Cup South Africa 2010 – List of players" (PDF). FIFA.com. Marrë më 16 qershor 2010. 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]