Jump to content

Ëmbëltorja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një ëmbëltore në Ferizaj, Kosovë
Dyqan ëmbëlsirash në Buenos Aires, Argjentinë

Ëmbëltorja është një shitore (dyqan) i cili ofron ëmbëlsira të ndryshme. Në Mbretërinë e Bashkuar quhet shitore ëmbëlsirash (sweet shop), ndërsa në Amerikën e Veriut shitore karamelesh (candy store). [1] Produktet e ofruara janë ëmbëlsira të ndryshme ndërsa tregu i synuar zakonisht janë fëmijët. Shumica e ëmbëltoreve janë të furnizuara me një shumëllojshmëri të ëmbëlsirave madje janë shumë më të furnizuara sesa një shitore apo një ushqimore (dyqan ushqimesh). Ato shpesh ofrojnë një përzgjedhje të ëmbëlsirave të modës së vjetër nga vende të ndryshme. Shumë shpesh të pandryshuara në paraqitje që nga fillimi i veprimtarisë së tyre, ëmbëlsirat janë të njohura për ngrohtësinë dhe ndjenjën nostalgjike që ofrojnë. [2] [3] [4] [5]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bruce Moore, Chief Editor, The Australian Oxford Dictionary, 2nd edition (2004). "Lolly (n)" (në anglisht). oxfordreference.com. Marrë më 2011-04-29. {{cite web}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
  2. ^ "Confectionery Timeline" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2006-08-27. Marrë më 2006-09-10.
  3. ^ "Fannie May - History of Chocolate" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2006-10-17. Marrë më 2006-09-10.
  4. ^ "Orne's Candy Store - History" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2014-08-19. Marrë më 2014-08-19.
  5. ^ "CXP Brief A Detailed Description of the Candy Store and Candy Shop- History" (në anglisht). Marrë më 2014-08-19.