Jump to content

İbrahim Şahin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

İbrahim Şahin (lindur në vitin 1956) është një ultranacionalist turk dhe bashkë komplot në vrasjen e gazetarit armen Hrant Dink.[1] Ai drejtoi njësinë e forcave specialeDrejtorisë së Përgjithshme të Sigurisë, Departamentin e Operacioneve Speciale dhe, pas pushimit nga puna në vitin 1996 për shoqërim me trafikantin ultra-nacionalist të trafikut të drogës dhe vrasësin e kontakteve, Abdullah Çatlı, u dëmtua nga bashkëpunimi në përmasa të gjera komploti qeveritar i cili u bë i njohur si skandali i Susurluk. Ngjarja, e cila filloi me përplasjen me makinë në vitin 1996, i cili vrau Çatlı dhe persona të tjerë të shquar, rezultoi në arrestimin e Şahin dhe lirimin e mëvonshëm. Karriera e tij, megjithatë, mbaroi në mënyrë efektive dhe pati akuza shtesë në lidhje me armët më 1999, me një burg gjashtë vjeçar të vendosur në 2001.[2] Në vitin 2008 ai pësoi një aksident trafiku të dëmtuar nga kujtesa dhe, në vitin 2009, ishte në mesin e 37 zyrtarëve shumë të vendosur të emëruar në hetimin qeveritar të organizatës së thellë shtetërore Ergenekon.[3]

İbrahim Şahin e filloi karrierën e tij policore në moshën 20 vjeç, pas diplomimit në akademinë e policisë në vitin 1976. Duke mbajtur gradën e ndihmësit të mbikëqyrësit, ai u caktua në njësinë e policisë në një kryeqytet tjetër provincial, Sinop. Në vitin 1978, ai përmbushi detyrat e tij ushtarake në Erzurum dhe shkollën e komandos Isparta dhe katër vjet më vonë, më 1982, u bashkua me forcën policore të një kryeqyteti tjetër provincial, Bitlis, në Anatolinë Lindore. Më vonë atë vit ai transferohet në Departamentin e sapoformuar të Operacioneve Speciale dhe përfundoi një kurs në Operacione Speciale nga Departamenti i Luftës SpecialeShtabit të Përgjithshëm Turk.[3]

Në vitin 1984 ai u dërgua në Gjermani për trajnime komando nga njësia elitare e Policisë Federale kundër terrorizmit dhe operacioneve speciale GSG 9 dhe, më 1987, udhëtoi në Shtetet e Bashkuara për të marrë trajnime shtesë kundër terrorizmit. Një vit më pas ai u emërua shef i Degës së Operacioneve Speciale të caktuar në polici të një kryeqyteti tjetër krahinor në Anatolinë Juglindor, Siirt. Deri në vitin 1990, ai ishte në Stamboll, kreu të njëjtën detyrë për policinë e kryeqytetit dhe, në vitin 1993, u zgjodh nga drejtori i përgjithshëm i Drejtorisë së Përgjithshme të Sigurisë dhe organizatori i Forcave Speciale të Policisë (Özel Harekat Dairesi), Mehmet Ağar, si komandanti i parë i Operacioneve Speciale për tërë forcën policore. Operacionet Speciale u bënë veçanërisht aktive në konflikt me separatistët kurdë dhe kryenin operacione të fshehta, siç ishin atentatet ndaj atyre që dyshohen se i dhanë mbështetje Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit.[3]

Skandali Susurluk

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përplasja fatale e cila ndodhi më 3 nëntor 1996 në qytetin e vogël veriperëndimor të Susurluk, ekspozoi lidhje midis politikës, krimit të organizuar dhe burokracisë, të përmendur në turqisht si derin devlet (shteti i thellë). Pas vdekjes së Çatlı në përplasje dhe ekspozimit të lidhjeve të ndërthurura të Şahinit me të, Şahin u pushua nga postet e tij dhe u vu nën hetim për mbrojtjen e anëtarëve të departamentit të policisë që ishin përfshirë në atentat, tre muaj para rrëzimit të Susurluk, biznesmeni i diskutueshëm Omer Lütfü Topal, i njohur si "mbreti i kazinosë", si dhe ata të implikuar në rrëmbimin e një operativi tjetër me hije, Tarık Ümit.[4]

Tansu Çiller, kryeministrja e parë femër e Turqisë, e cila shërbeu nga qershori 1993 deri në mars 1996, kërkoi rikthimin e Şahin në forcën e policisë dhe tha se atij i kishte borxh një falje. Sidoqoftë, më 27 janar 1997 u dha një urdhër për arrestimin e tij dhe më 6 mars u akuzua për 5-9 vjet burg për krimin dhe u dorëzua brenda pesë ditëve më vonë, duke u liruar përfundimisht gjashtë muaj më vonë, 12 shtator. Pas një kalimi të tetëmbëdhjetë muajsh, në mars 1999, ai u akuzua për burgim deri në vit për gjoja humbjen e armëve të dhuruara në polici. Nëntë vjet më vonë, më 28 Mars 2008, ai ishte në një aksident të rëndë trafiku dhe humbi kujtesën e tij. Më 14 prill ai u dënua me një vit burg për neglizhencë. Depozitimi i tij në maj ishte joefektiv për shkak të problemit të tij të kujtesës. Atij dhe vartësit të tij Korkut Eken fillimisht iu dha një dënim me gjashtë vjet. Kjo u ul më vonë në 486 ditë. Dëshira e Şahinit për presidentin Ahmet Nexhdet Sezer për faljen e pjesës tjetër për shkak të shëndetit të tij të dobët u dha.[3]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2008. Marrë më 23 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ ""Susurluk verdict: Guilty" (Hürriyet Turkish Daily News, 13 shkurt 2001)". Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2012. Marrë më 23 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c d "Şahin Susurluk davasının sanıkları arasında yer aldı". Hürriyet (në turqisht). Agjencia e lajmeve Anka. 7 janar 2009. Marrë më 7 janar 2009.
  4. ^ ""Gladio Meets a Truck" (Hürriyet Turkish Press Scanner, 6 nëntor 1996)". Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2012. Marrë më 23 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)