İlhan Cavcav

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
İlhan Cavcav
İlhan Cavcav, 2012
Chairman of Gençlerbirliği S.K.
Në detyrë
1978 – 22 January 2017
Paraprirë ngaHasan Şengel
Pasuar ngaMurat Cavcav
Të dhëna vetjake
U lind më(1935-10-04)4 tetor 1935
Ankara, Turkey
Vdiq mëGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Ankara, Turkey
Vendi i prehjesCebeci Asri Cemetery
Bashkëshortja/et
Nazan Cavcav
(m. 1962; her death 2017)
Fëmijët3
ProfesioniFootballer
Businessman
Football administrator

İlhan Cavcav (4 tetor 1935 – 22 janar 2017) ishte kryetar i klubit turk Gençlerbirliği në Ankara, Turqi për gati 40 vjet deri në vdekjen e tij. Ai ishte i njohur për taktikat e tij të vështira të negociatave me klubet e mëdha në Turqi dhe aftësitë skautuese veçanërisht për zbulimin e talenteve nga Afrika .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cavcav ishte një shqiptar i Kosovës nga Prishtina . [1] Babai i tij Hashimi kishte 2 gra dhe 17 fëmijë. Ai kishte një mulli 9fabrikë mielli) në Mamak dhe një dyqan të vogël buke. İlhan e la shkollën në moshën 14-vjeçare për të ndihmuar familjen dhe filloi të punonte me të atin si arkëtar në mulli. Në vitin 1960, ai krijoi biznesin e tij dhe në vitin 1969 hapi mullirin e tij më modern të miellit në Ankara (Ankara Un Sanayii).

Futbolli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në moshën 16 vjeç, ai filloi të luante futboll me një ekip vendas Mamak Maskespor. Kur ishte 19 vjeç ai u transferua në një tjetër ekip të Ankarasë PTT . Cavcav ka deklaruar se PTT priste që ai të luante profesionalisht dhe nuk ishte në gjendje për shkak të punës së tij në mullirin e miellit me të atin. Ende 19 vjeç, ai iu bashkua për pak kohë një ekipi tjetër vendas Bahçeli Gençlik Spor përpara se të përfundonte këtë periudhë. Vite më vonë ai u kthye në futboll si Kryetar.

Karriera si kryetar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshja tij e parë si kryetar ishte me ekipin lokal të Ankarasë Hacettepe Kulübü në 1976. Pasi Hacettepe zbriti në të njëjtin sezon, ai dha dorëheqjen nga pozicioni i tij. Në vitin 1977, ai shërbeu nën Hasan Şengel si anëtar bordi në klubin e tij aktual Gençlerbirliği . Në zgjedhjet e vitit 1978 ai u bë Kryetar i Gençlerbirliği kur skuadra ishte në Ligën e Dytë Turke. Gençlerbirliği zbriti në Ligën e Tretë në vitin 1979. Federata Turke e Futbollit bashkoi Ligën e Dytë dhe të Tretë në vitin 1980. Ky ishte një promovim automatik në ligën e dytë. Në vitin 1983, Gençlerbirliği i Cavcav u promovua në Ligën e Parë Turke. Gençlerbirliği luajti në Ligën e Parë me përjashtim të sezonit 1988–89 kur luajti në ligën e dytë.

Vitet e fundit, tifozët e Gençlerbirliğit kanë qenë shumë kritikë ndaj Cavcav-it duke deklaruar se klubi është kthyer në një kompani që kërkon fitimin maksimal dhe duke injoruar objektivin e suksesit në Ligën Turke dhe në kompeticionet evropiane. Tifozët nuk janë të kënaqur me situatën e paqëndrueshmërisë së skuadrës pasi Cavcav nuk i refuzon asnjëherë ofertat e transferimeve që vijnë nga skuadrat e mëdha në Turqi për lojtarët më të mirë të skuadrës.

Nga ana tjetër, qëndrimet antidemokratike në zgjedhjet e drejtuesve të klubeve përdoren edhe si mjet për të kritikuar Cavcav. Akuzat ishin; se në zgjedhjet e fundit të klubit, atij iu shtuan afro 1200 anëtarë të rinj, të cilët nuk ishin as tifozë të Genclerbirligit. Opozita shkoi në gjykatë por gjykata turke nuk e miratoi çështjen.

Në nëntor 2014. Cavcav njoftoi se do të gjobiste lojtarët me mjekër, duke pretenduar se ata kishin një ndikim i keq për të rinjtë. Cavcav tha se ai do të gjobiste lojtarët që mbanin mjekrën e tyre me 25,000 lira turke dhe gjithashtu sulmoi UEFA-n për mos ndalimin e mjekrës në të gjitha kompletimet e saj. [2]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cavcav u dërgua në spital pasi u rrëzua dhe goditi kokën e tij, gjë që shkaktoi një hemorragji në tru. Ai u mbajt në repartin e kujdesit intensiv. Një ditë më vonë, më 22 janar 2017, ai u shpall i vdekur. [3] Më 23 janar, ai u varros në varrezat Cebeci Asri në Ankara.

Arritjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Në vitin 1978 Gençlerbirliği SK nuk kishte ambiente stërvitore dhe tani ekipi ka një nga programet më të mëdha për të rinjtë në Turqi dhe 50 acres (200,000 m2) objekte trajnimi në Bestepe, Ankara (Beştepe İlhan Cavcav Tesisleri)
  • Ai është kryetari më jetëgjatë i klubit profesionist të futbollit në Turqi (1978-2017).

Trivia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Cavcav kishte dy djem dhe të dy po shërbejnë në bordin aktual të Gençlerbirliği.
  • Ai personalisht vizitoi kombet afrikane shumë herë për zbulimin e talenteve të futbollit.
  • Gençlerbirliği kishte 22 kryetarë në 54 vitet deri në 1974 dhe për 29 vitet e fundit vetëm një person në këtë rol.
  • Erdal Beşikçioğlu është nipi i tij dhe është adhurues i Gençlerbirliğit, madje duke treguar disa nga veprat e tij, sidomos tek Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Lojtarët turq pa mjekra, ose do të dënohen!". Arkivuar nga origjinali më 2014-12-02. Marrë më 2014-11-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "President of Turkish club Genclerbirligi to fine bearded players". ESPN.com. 16 nëntor 2014. Marrë më 16 nëntor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Legendary Ankara football club chair İlhan Cavcav dies at 81