Ľubomír Moravčík

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ľubomír Moravčík
Të dhënat personale
Emri i plotëĽubomír Moravčík
Data e lindjes (1965-06-22) 22 Qershor, 1965 (55 vjeç)
Vendi i lindjesNitra, Sllovakia
PozicioniMesfushor
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1983-1990Plastika Nitra
1990-1996Saint-Étienne
1996-1998Bastia
1998Duisburg
1999-2002Celtic
2002JEF United Ichihara
Ekipi kombëtar
1987–1993Flag of the Czech Republic.svg Çekosllovakia42(6)
1994–2000Flag of Slovakia.svg Sllovakia38(6)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Ľubomír Moravčík (lindur më 22 Qershor 1965) është një ish-futbollist.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për kombëtaren çekosllovake, kombëtaren sllovake ka luajtur 80 ndeshje.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flag of the Czech Republic.svg Çekosllovakia
Vite Ndeshje Gola
1987 1 0
1988 3 0
1989 8 1
1990 12 1
1991 6 2
1992 6 1
1993 6 1
Gjithsej 42 6
Flag of Slovakia.svg Sllovakia
Vite Ndeshje Gola
1994 6 2
1995 8 0
1996 5 1
1997 3 0
1998 10 3
1999 0 0
2000 6 0
Gjithsej 38 6

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]