Ōdachi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ōdachi në këllëf

Ōdachi (Japonisht: 大太刀, shpatë e madhe) ose nodachi (野太刀, shpatë fushore)[1][2][3] ishte një lloj i shpatës japoneze të bërë tradicionalisht (日本 刀, nihontō) e përdorur nga klasa samurai e Japonisë feudale. Ekuivalenti kinez dhe 'kushëriri' për këtë lloj shpate përsa i përket peshës dhe gjatësisë është miao dao, dhe ekuivalenti i fushës së betejës perëndimore (megjithëse më pak i ngjashëm) është shpata e gjatë ose claymore.

Karakteri për ō (大) do të thotë "i madh" ose "i shkëlqyeshëm". Dachi këtu (太 刀) është i njëjtë me tachi (太 刀, lit. "shpatë e madhe"), stili më i vjetër i shpatës / montimeve që daton para katana. Chi është gjithashtu i njëjti karakter si katana (刀) dhe nihontō (日本 刀 "shpata japoneze"), me origjinë nga karakteri kinez për një teh, dāo.

Për tu kualifikuar si ōdachi, shpata në fjalë do të kishte një gjatësi të tehut rreth 3 shaku (90.9 centimetra); sidoqoftë, si me shumicën e termave në artet japoneze të shpatës, nuk ka ndonjë përcaktim të saktë të madhësisë së një ōdachi.

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ōdachi është e vështirë për tu prodhuar sepse gjatësia e tyre e bën më të komplikuar trajtimin tradicional të nxehtësisë: Sa më e gjatë të jetë një teh, aq më e vështirë (dhe e shtrenjtë) është të ngrohet tërë tehu në një temperaturë homogjene, si për djegie ashtu edhe për të arritur temperaturën e forcimit. Procesi i shuarjes më pas ka nevojë për një medium më të madh shuarjeje sepse shuarja e pabarabartë mund të çojë në shtrëngimin e tehut.

Metoda e lustrimit është gjithashtu e ndryshme. Për shkak të madhësisë së tyre, ōdachi zakonisht varet nga tavani ose vendoset në një pozicion të palëvizshëm për t'u lëmuar, ndryshe nga shpatat normale të cilat lëvizin mbi gurë lustrues.

Në të kaluarën, marrja e një ōdachi plotësisht të mprehur ishte e vështirë, pasi ata kërkonin urdhëra me porosi të veçanta. Sidoqoftë, në kohët moderne, shumë falsifikime në Japoni dhe Kinë po pranojnë urdhra të tilla për shkak të popullaritetit të rinovuar dhe interesimit për armët e lashta japoneze në fund të shekullit 20 dhe në fillim të shekullit 21.

Metoda e përdorimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtyp blloku i periudhës Edo që tregon një samurai duke mbajtur ōdachi në shpinën e tij

Si armë të fushës së betejës, ōdachi ishte shumë i gjatë që samurai të mbante në krahët e tyre si shpatat normale. Kishte dy metoda në të cilat ato mund të transportoheshin: Njëra ishte ta mbanin atë në shpinë. Sidoqoftë, kjo u pa si praktike pasi ishte e pamundur që mbajtësi të tërheqë shpejt atë. Metoda tjetër ishte thjesht të mbartej ōdachi të mbështjellë me dorë. Prirja gjatë periudhës Muromachi ishte që samurai që mbante ōdachi të kishte një ndihmës që do të ndihmojë në tërheqjen e tij.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mol, Serge (2003). Classical Weaponry of Japan: Special Weapons and Tactics of the Martial Arts. Kodansha International. fq. 17. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Fumon Tanaka (2003). Samurai Fighting Arts: the Spirit and the Practice. Kodansha International. fq. 12. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Conlan, Thomas (2003). State of War: The Violent Order of Fourteenth-century Japan. Center for Japanese Studies, University of Michigan. fq. 260. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Ōdachi". Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2020. Marrë më 31 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)