101 Dalmatët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

101 Dalmatët (angleze: One Hundred and One Dalmatians) është një film i animuar amerikan i vitit 1961 nga regjisori Wolfgang Reitherman, Hamilton Luske dhe Clyde Geronimi. Filmi u shpërndarë nga studio Disney dhe shfaqur për herë të parë në ShBA me 25 janar 1961. Një vazhdim i filmit, 101 Dalmatët II - Aventurë në Londër u shfaq ne 2003.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]