Jump to content

10 Korrik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ditët historike
Qershor · Korrik · Gusht
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

10 Korriku është dita e 191-të e kalendarit gregorian (dita e 192-t në vitin e brishtë) – kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 174 ditë.

  • 1850 – Nënkryetari amerikan, Millard Fillmore, mori presidencën, pas vdekjes së presidentit Zachary Taylor.
  • 1890Wyoming u bë shteti i 44–t i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.
  • 1943 – Forcat amerikane dhe britanike pushtuan Sicilinë gjatë Luftës së Dytë Botërore.
  • 1951 – Në Kaesong filluan bisedimet për përfundimin e luftës koreane.
  • 1964 – U lansua albumi "A Hard Day's Night" i “Beatlesave”.
  • 1973Bahamet fituan pavarësisë, pas pushtimit kolonial treqindvjeçar britanik.
  • 1989Mel Blanc, zëri i personazheve të filmave të animuar, Bugs Bunny, Daffy Duck dhe Porky Pig, ndërroi jetë në moshën 81–vjeçare.
  • 1991Boris N. Yeltsin dha betimin si kryetari i parë i zgjedhur me vota demokratike i Republikës Ruse.
  • 1995 – Nobelistja Aung San Suu Kyi u lirua përkohësisht nga arresti mbi gjashtëvjeçar shtëpiak në Birmani.

Festa dhe përvjetore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]