10 Years

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"10 Years"
Këngë nga Daði Freyr
Publikimi13 mars 2021
Gjatësia2:46
TekstshkruesDaði Freyr Pétursson
ProducerDaði Freyr Pétursson
Islanda Islanda "10 Years"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiIslanda
PerformuesDaði Freyr
GjuhaAnglisht
KompozitorëDaði Freyr Pétursson
TekstshkruesDaði Freyr Pétursson
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 2-ta
Pikët në Gjysëm-Finale288
Vendi në FinaleE 4-ta
Pikët në Finale378
Paraqitjet tjera
◄ Think About Things (2020)   

"10 Years" është një këngë e këngëtarit islandez Daði Freyr dhe bandës së tij Gagnamagnið. Kënga e ka përfaqësuar IslandënFestivalin Evropian të Këngës 2021Roterdam, Holandë.[1][2]

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përzgjedhja e brendshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 23 tetor 2020, RÚV konfirmoi që Daði og Gagnamagnið do të përfaqësojë Islandën në garën 2021.[3] Kënga, me titull "10 Years", u publikua më 13 mars 2021.[4][5][6]

Në Eurovision[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edicioni i 65- të i Konkursit të Këngës Eurovision do të zhvillohet në Roterdam, Holandë dhe do të përbëhet nga dy gjysmëfinale në 18 maj dhe 20 maj 2021, dhe finalen e madhe në 22 maj 2021.[7] Sipas rregullave të Eurovision, të gjithë vendet pjesëmarrëse, përveç vendit pritës dhe " Pesë të Mëdhenjve ", të përbërë nga Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar, u kërkohet të kualifikohen nga një prej dy gjysmëfinaleve për të garuar për finale, megjithëse 10 vendet e para nga progresi përkatës gjysmë-finale në finalen e madhe.[8] Më 17 nëntor 2020, u njoftua se Islanda do të performonte në gjysmën e parë të gjysmëfinales së dytë të konkursit.[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stefán Árni Pálsson (24 shkurt 2021). "Eurovision lag okkar Íslendinga komið með nafn og verður flutt á ensku". Vísir.is (në islandisht). Marrë më 4 mars 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ Jelena Ćirić (3 mars 2021). "Daði's 2021 Eurovision Song Celebrates 10-Year Relationship". Icelandic Review (në anglisht). Marrë më 4 mars 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ "Daði og Gagnamagnið return for Iceland". Eurovision (në anglisht). 2020-10-23.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  4. ^ Granger, Anthony (2021-01-27). "Iceland: Eurovision 2021 Entry To Be Revealed on March 13". Eurovoix (në anglisht). Marrë më 2021-01-27.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  5. ^ "Eurovision-lag Íslands komið með nafn" [Iceland's Eurovision song has a name]. RÚV (në islandisht). 2021-02-24. Marrë më 2021-02-24.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  6. ^ Oddur Ævar Gunnarsson (24 shkurt 2021). "Þetta er titill Eurovision framlags Íslands". Fréttablaðið (në islandisht). Marrë më 4 mars 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  7. ^ "Rotterdam 2021–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.
  8. ^ "Rules–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 5 shkurt 2021.
  9. ^ Groot, Evert (17 nëntor 2020). "2020 Semi-Final line-up to stay for 2021" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.