Jump to content

12 Monkeys

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

12 majmunët (Orgj.: 12 Monkeys) është film artistik i metrazhit të gjatë (124.min) i prodhuar në ShBA. Tema që filmi trajton është fantazi-aksion dhe është paraparë për moshën mbi 18 vjeçare. Rolin kryesore e luajn Brad Pitt dhe Bruce Willis.

Ngjarja paramendohet në vitin 2035, në kohën kur në qytetet e zbrazura sundojnë kafshët. Është koha kur në Botë po thuaj nuk ekzistojnë njerëzit të cilët kishin vdekur në kohë e epidemisë katastrofale në vitin 1996. Disa grupe të njerëzve që kishin mbijetuar jetonin në nën tokë ku kishin organizuar një sistem të mbyllur. E vetmja shpresë e mbijetesës së racës njerëzore dukej dërgimi i një personi në një udhëtim vetëvrasës në të kaluarën. Detyra e të dërguarit, lokalizimi i zanafillës së epidemisë që kishte shkaktuar kiametin. Për këtë detyrë zgjidhet i akuzuari për krime të rënda James Cole.

Lidhje të jashme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]