1925 në Shqipëri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flag of Albania (1920-1926).svg
1925

Shqipëri
Dekadat:
 • 1900
 • 1910
 • 1920
 • 1930
 • 1940
 • Shih edhe: Ngjarje të tjera të vitit 1925
  Lista e viteve në Shqipëri

  Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 1925Republikën e Shqipërisë.

  Udhëheqës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 16 mars - Behije Çela, këngëtare dhe aktore e kinematografisë dhe teatrit
  • 21 korrik - Martin Camaj, shkrimtar, akademik dhe albanolog
  • 18 tetor - Ramiz Alia, komunist, politikan, ish ministër, ish president dhe udhëheqës i Shqipërisë
  • Mynever Zaimi, shkrimtare dhe artiste
  • Adnan Qatipi, luftëtar dhe komunist

  Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shqipëria:Kronologjia e Ngjarjeve Kryesore 1925". countrystudies.us. Country Studies. Marrë më 9 nëntor 2015.