1932

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ngjarjet e tanishme | Vite

| Shekulli 19 | Shekulli 20 | Shekulli 21  
| Vitet 1900 | Vitet 1910 | Vitet 1920 | Vitet 1930 | Vitet 1940 | Vitet 1950 | Vitet 1960 |
◄◄ | | 1928 | 1929 | 1930 | 1931 | 1932 | 1933 | 1934 | 1935 | 1936 | | ►►

Udhëheqës të shteteve · Film · Kosovë · Shqipëri · Televizion · Literaturë · Strip · Muzikë

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

30 korrik - Kujtim Spahivogli, aktor dhe regjisor shqiptar (v. 1987)

Pa data[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Datat e personave më poshtë nuk janë të shënuara në artikujt mbi biografinë e tyre:
  • ? - Rudolf Sopi, xhirues shqiptar, xhiruesi i parë i filmit në Kosovë († 1984)
  • ? - Fehmi Agani, filozof, sociolog dhe politikan i doktoruar, akademik, gazetar dhe Hero shqiptar i Kosovës († 1999)

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]