Jump to content

1950 Çmimi i madh i Zvicrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
X GROßER PREIS DER SCHWEIZ
Data 4 qershor, 1950
Vendi Bremgarten
Qarku 7.280 km
Largësia 42 xhiro, 305.760 km
Moti
Pol pozita Juan Manuel Fangio, 2'42.1
Xhiro më e shpejtë Nino Farina, 2'41.6
Fituesi Nino Farina, 2:02'53.7
I dyti Luigi Fagioli
I treti Louis Rosier

Gara e vitit 1950 mbajtur në Zvicër ishte Formula 1 garë që u mbajt më 4 qershor, 1950Bremgarten kjo ishte gara e katërt e sezonit të atij viti.

Gara e katërt u zhvillua vetëm tri javë pasi që kishte filluar sezoni në Silverstone për çmimin e Anglisë. Edhe njëhere kjo garë ishte një luftë e vërtetë në mes ekipit Alfa Romeo për të cilën garonte Giuseppe Farina, Juan Manuel Fangio dhe Luigi Fagioli dhe ekipit Scuderia Ferrari për të cilën garonte Alberto Ascari, Luigi Villoresi, Raymond Sommer dhe Peter Whitehead. José Froilán González ishte jasht garimit pas djegjeve që mori si rezultat i aksidentit në xhiron e parë në garën për çmimin e Monakos. Gjithashtu edhe piloti i Maseratit Franco Rol ishte jasht garës për shkak të ndeshtjes që pati.

Ekipet dhe pilotët

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Numri Piloti Ekipi Konstruktorë Shasia Motori Gomat
2 Italia Nello Pagani Scuderia Achille Varzi Maserati Maserati 4CLT-48 Maserati L4s P
4 Belgjika Johnny Claes Ecurie Belge Talbot Talbot-Lago T26C Talbot L6 D
6 Franca Yves Giraud Cabantous Automobiles Talbot-Darracq SA Talbot Talbot-Lago T26C-DA Talbot L6 D
8 Franca Eugène Martin Automobiles Talbot-Darracq SA Talbot Talbot-Lago T26C-DA Talbot L6 D
10 Franca Louis Rosier Automobiles Talbot-Darracq SA Talbot Talbot-Lago T26C-DA Talbot L6 D
12 Italia Luigi Fagioli SA Alfa Romeo Alfa Romeo Alfa Romeo 158 Alfa Romeo L8s P
14 Argjentina Juan Manuel Fangio SA Alfa Romeo Alfa Romeo Alfa Romeo 158 Alfa Romeo L8s P
16 Italia Nino Farina SA Alfa Romeo Alfa Romeo Alfa Romeo 158 Alfa Romeo L8s P
18 Italia Alberto Ascari Scuderia Ferrari Ferrari Ferrari 125 Ferrari V12s P
20 Franca Raymond Sommer Scuderia Ferrari Ferrari Ferrari 125 Ferrari V12s P
22 Italia Luigi Villoresi Scuderia Ferrari Ferrari Ferrari 125 Ferrari V12s P
24 Anglia Peter Whitehead Scuderia Ferrari Ferrari Ferrari 125 Ferrari V12s P
26 Monako Louis Chiron Officine Alfieri Maserati Maserati Maserati 4CLT-48 Maserati L4s P
28 Italia Franco Rol Officine Alfieri Maserati Maserati Maserati 4CLT-48 Maserati L4s P
30 Thailand Prince Bira Enrico Platé Maserati Maserati 4CLT-48 Maserati L4s P
32 Zvicra Toulo de Graffenried Enrico Platé Maserati Maserati 4CLT-48 Maserati L4s P
34 Italia Felice Bonetto Scuderia Milano Maserati Maserati Milano 4CLT-50 Maserati L4s P
36 Anglia Reg Parnell Scuderia Ambrosiana Maserati Maserati 4CLT-48 Maserati L4s D
38 Zvicra Rudi Fischer Ecurie Espadon SVA SVA ??? Fiat L4s P
40 Zvicra Toni Branca Privat Maserati Maserati 4CL Maserati L4s P
42 Franca Philippe Étancelin Privat Talbot Talbot-Lago T26C Talbot L6 D
44 Stampa:Country data the United States (1912-1959) Harry Schell Ecurie Bleue Talbot Talbot-Lago T26C Talbot L6 D

Rezultatet kualifikuese

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Pozita Numri Piloti Ekipi Xhiro Mbetja
1 14 Argjentina Juan Manuel Fangio Alfa Romeo 2'42.1 -
2 16 Italia Nino Farina Alfa Romeo 2'42.8 + 0.007
3 12 Italia Luigi Fagioli Alfa Romeo 2'45.2 + 3.001
4 22 Italia Luigi Villoresi Ferrari 2'46.1 + 4.000
5 18 Italia Alberto Ascari Ferrari 2'46.8 + 4.007
6 42 Franca Philippe Étancelin TLT 2'51.1 + 9.000
7 6 Franca Yves Giraud Cabantous TLT 2'52.7 + 10.006
8 30 Thailand Prince Bira Maserati 2'53.2 + 11.001
9 8 Franca Eugène Martin TLT 2'53.7 + 11.006
10 10 Franca Louis Rosier TLT 2'54.0 + 11.999
11 32 Zvicra Toulo de Graffenried Maserati 2'54.2 + 12.001
12 34 Italia Felice Bonetto Maserati 2'54.6 + 12.005
13 20 Franca Raymond Sommer Ferrari 2'54.6 + 12.005
14 4 Belgjika Johnny Claes TLT 2'59.0 + 16.999
15 2 Italia Nello Pagani Maserati 3'06.8 + 24.008
16 26 Monako Louis Chiron Maserati 3'06.8 + 24.008
17 40 Zvicra Toni Branca Maserati 3'10.0 + 27.999
18 44 Stampa:Country data the United States (1912-1959) Harry Schell TLT 3'11.5 + 29.004

Rezultatet e garës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Pozita Numri Piloti Ekipi Xhiro Koha/Mbetja Lëvizje Pikë
1 16 Italia Nino Farina Alfa Romeo 42 2:02'53.7 2 9
2 12 Italia Luigi Fagioli Alfa Romeo 42 + 0.4 3 6
3 10 Franca Louis Rosier TLT 41 + 1 xhiro 10 4
4 30 Thailand Prince Bira Maserati 40 + 2 xhiro 8 3
5 34 Italia Felice Bonetto Maserati 40 + 2 xhiro 12 2
6 32 Zvicra Toulo de Graffenried Maserati 40 + 2 xhiro 11  
7 2 Italia Nello Pagani Maserati 39 + 3 xhiro 15  
8 44 Stampa:Country data the United States (1912-1959) Harry Schell TLT 39 + 3 xhiro 18  
9 26 Monako Louis Chiron Maserati 39 + 3 xhiro 16  
10 4 Belgjika Johnny Claes TLT 38 + 4 xhiro 14  
11 40 Zvicra Toni Branca Maserati 35 + 7 xhiro 17  
Ret 14 Argjentina Juan Manuel Fangio Alfa Romeo 32 Motori 1  
Ret 42 Franca Philippe Étancelin TLT 25 Dëmtime 6  
Ret 8 Franca Eugène Martin TLT 19 Aksident 9  
Ret 20 Franca Raymond Sommer Ferrari 19 Suspedim 13  
Ret 22 Italia Luigi Villoresi Ferrari 9 Motori 4  
Ret 18 Italia Alberto Ascari Ferrari 4 Pompa e vajit 5  
Ret 6 Franca Yves Giraud Cabantous TLT 0 Aksident 7  
  • Pilotë: 22 garues, 18 të kualifikuar, 11 mbaruan garën.
  • Pol pozita: Juan Manuel Fangio – 2'42.1
  • Xhiro më e shpejtë: Nino Farina – 2'41.6

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
FORMULA NJË PËR VITIN 1950
Garat Anglia | Monako | Indi 500 | Zvicra | Belgjika | Franca | Italia
Pilotët Farina | Fangio | Fagioli | Rosier | Ascari | Parsons | Holland | Bira | Whitehead | Rose | Parnell | Chiron | Serafini | Etanceli | Cabantous | Sommer | Manzon | Green | Bonetto | Chitwood | Bettenhausen | Chaboud | Hellings | Villoresi | Trintignant | Fohr | Pagani | Flaherty | Pietsch | Russo | Walker | Taruffi | Levegh | Hanks | Webb | Branca | Graffenried | Ruttman | Ader | Faulkner | Brown | Sanesi | Rol | Martin | Carter | Rathmann | Murray | Comotti | Harrison | Crossley | Biondetti | Pozzi | Taylor | Gerard | Schinler | Levrett | Hampshire | Holmes | Gonzalez | McDowell | Claes | Kelly | Jackson | Davies | Agabashian | Hoyt | Hartley | McGrath | Louveau | Schell | Mairesse | Connor | Wallard | Rathmann | Dinsmore | Cantrell | Pian | Fry | Johnson | Rolt | Fischer | Filippis | Bracco | Banks | Linden | Rose | Vukovich | Cole | Duncan | Pratt | Eaton | Mauro | Fondes | Acker | Thorne | Fedricks | Lynch | Naylon | Kladis | Fankhouser | Miller | Light | Frazier | DeVore | James | Gregg | Sweikert | Burke | Houser | Griffith | Forberg | Marshall | Leighton | Miller II | Burch | Rigsby | Aylon | Andres
Konstruktorët Alfa Romeo SPA | Alta auto racing team | Automobiles Talbot-Darracq SA | English Racing Automobiles | Ferrari | Maserati | Simca-Gordini Pjesmarrësit privat: Ecurie Belge | Ecurie Bleue | Ecurie Leutitia | Ecurie Rosier | Enrico Platé | Equipe Gordini | Officine Alfieri Maserati | Scuderia Achille Varzi | Scuderia Ambrosiana | Scuderia Milano | Taso Mathieson