1959

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ngjarjet e tanishme | Vite

| Shekulli 19 | Shekulli 20 | Shekulli 21  
| Vitet 1920 | Vitet 1930 | Vitet 1940 | Vitet 1950 | Vitet 1960 | Vitet 1970 | Vitet 1980 |
◄◄ | | 1955 | 1956 | 1957 | 1958 | 1959 | 1960 | 1961 | 1962 | 1963 | | ►►

Udhëheqës të shteteve · Film · Kosovë · Shqipëri · Televizion · Literaturë · Strip · Muzikë

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • SK Tirana, e njohur edhe si 17 nëntori Tirana kampione e Shqipërisë në futboll.
  • Përfundon kolektivizimi i bujqësisë në të gjitha zonat fushore dhe në një pjesë të zonave kodrinore. Rreth 85% e të gjithë sipërfaqes së tokës që zotëronte fshatarësia ndodhet tashmë e kolektivizuar.

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]