1982

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ngjarjet e tanishme | Vite

| Shekulli 19 | Shekulli 20 | Shekulli 21  
| Vitet 1950 | Vitet 1960 | Vitet 1970 | Vitet 1980 | Vitet 1990 | Vitet 2000 | Vitet 2010  
◄◄ | | 1978 | 1979 | 1980 | 1981 | 1982 | 1983 | 1984 | 1985 | 1986 | | ►►

Udhëheqës të shteteve · Film · Kosovë · Shqipëri · Televizion · Literaturë · Strip · Muzikë

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 8 Janar - AT&T u pajtua që të ndahet në njëzet e dy divizione.
  • 30 Janar - Richard Skrenta shkroi kodin e virusit të parë kompjuterik i quajtur "Elk Cloner" që është 400 rreshta i gjatë dhe merret si një program për rinisje të kompjuterëve Apple.
  • SK Tirana u bë kampion i Shqipërisë në futboll.
  • Ramiz Alia zgjidhet kryetar i Presidiumit të Kuvendit Popullor.

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pa data[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Datat e personave më poshtë nuk janë të shënuara në artikujt mbi biografinë e tyre: