Jump to content

1 Prill

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
mars (muaj) · Prilli · Qershori
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30


Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1945 - Masakra e Tivarit-është një masakër që ju bë të rekrutuarve shqiptarë nga Kosova në përfundimin e Luftës së Dytë Botërore në Tivar, Mali i Zi dhe në rrugë për në Tivar. Numri i të vrarëve në këtë masakër varësisht prej burimeve sillet 1700-4300.
  • 1979 - Irani shpallet Republikë Islame.
  • 2001 - Në Beograd u burgos ish kryetari i Srbisë Sllobodan Millosheviq.
  • 2003 - Formimi i firmës Square Enix, nga shkrirja e Squaresoft dhe Enix.
  • Ne këtë dite ngjarje te ndryshme ndodhin sepse te gjithë genjejne njeri-tjetrin por genjeshtrat behen te bardha dhe pa deme. Mos lejoni qe ne këtë dite t'ju genjejne.

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festa dhe përvjetore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1 prilli - Dita e gënjeshtrave (rrenave)
  • 1 prilli është konsideruar si dita e rrengjeve.Kjo festë festohet në mbarë botën.