Jump to content

2000–01 Kategoria Superiore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 2000-01
Sezoni 2000-01
Fituesi KS Vllaznia
Zbritjet KS Besa
KF Skënderbeu
Golshënuesi
më i mirë
Indrit Fortuzi (KF Tirana)
‹‹ Kategoria Superiore 1999-00 Kategoria Superiore
2001-02
 ››

Statistika të Kategorisë Superiore në sezonin 2000-01.

Ky ishte Kampionati i 65të i Shqipërisë. Nisi më 16 shtator, 2000 dhe përfundoi më 19 maj, 2001[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 KS Vllaznia 26 17 5 4 52 23 56
2 KF Tirana 26 16 6 4 56 13 54
3 KS Dinamo 26 15 7 4 43 21 52
4 KF Bylis 26 12 6 8 31 28 42
5 KS Shkumbini 26 12 5 9 40 36 41
6 KS Teuta 26 9 6 11 28 30 33
7 KS Besëlidhja 26 9 6 11 34 41 33
8 KS Luftëtari 26 9 5 12 31 33 32
9 KS Lushnja 26 8 8 10 33 36 32
10 KF Apolonia 26 8 6 12 28 42 30
11 FK Flamurtari 26 8 5 13 26 33 29
12 KF Tomori 26 8 4 14 33 48 28
13 KS Besa 26 6 6 14 16 37 24
14 KF Skënderbeu 26 5 5 16 25 55 20

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. Vllaznia Shkodër

Milos Krstaic, Safet Osja, Elvin Beqiri, Oltion Osmani, Luan Zmijani, Asim Djokovic, Valento Camaj, Klodian Duro, Saimir Patushi, Amarildo Belisha, Dorian Bylykbashi, Vioresin Sinani, Suat Lici, Edi Martini, Uliks Kotrri, Albert Kaci, Luan Jahja, Edmond Doci, Gasper Ndoja, Admir Teli, Kreshnik Osmani, Elvis Plori, Arjon Mustafa, Sasha Marash, Alban Hasan, Alban Neziri, Serdjan Radonjic. Trajner: Dervish Hadziosmanovic.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giovanni Armillotta