Jump to content

2007–08 Kategoria Superiore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 2007-08
Sezoni 2007-08
Fituesi KS Dinamo
Zbritjet KS Kastrioti
KS Besëlidhja
KF Skënderbeu
Golshënuesi
më i mirë
Vioresin Sinani (KS Vllaznia)
‹‹ Kategoria Superiore 2006-07 Kategoria Superiore
2008-09
 ››

Statistika të Kategorisë Superiore në sezonin 2007-08.

Ky ishte Kampionati i 72të i Shqipërisë. Nisi më 24 gusht, 2007 dhe përfundoi më 17 maj, 2008[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 KS Dinamo 33 21 7 5 56 14 70
2 KF Partizani 33 18 11 4 47 22 65
3 KS Besa 33 17 5 11 45 36 56
4 KS Elbasani 33 13 13 7 40 24 52
5 KS Shkumbini 33 14 8 11 35 28 50
6 KF Tirana 33 14 7 12 46 36 49
7 KS Vllaznia 33 12 9 12 46 46 45
8 FK Flamurtari 33 10 14 9 35 37 44
9 KS Teuta 33 9 8 16 32 45 35
10 KS Kastrioti 33 10 5 18 24 43 35
11 KS Besëlidhja 33 9 7 17 31 52 34
12 KF Skënderbeu 33 3 2 28 26 80 11

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. KS Dinamo

Nuk është plotësuar ende.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Giovanni Armillotta". Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2012. Marrë më 19 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)