2008–09 UEFA Liga e Kampioneve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Uefa Liga e Kampionëve 2008-09 ishte edicioni i 54-të i ligës kryesore Evropiane, dhe edicioni i 17 i Ligës së kampionëve. Finalja u luajt me 17 Maj 2009 në Stadiumin Olimpiko të Romës, kjo ishte hera e 8-të që finalja e ligës se kampionëve u mbajt ne Itali dhe hera e katërt në Olimpiko të Romës. Finalja ishte në mes të mbrojtësit të Kampionit Manchester United dhe Barcelonës, ku ndeshjen e fitoi Barcelona me rezultat 2-0, me Golat e Samuel Eto-s dhe Lionel Messi-s dhe kështu siguruan titullin e trefishtë në një sezon. Cyprus's Anarthosis dhe BATE nga Bjellorusia ishin ekipet e para nga Shteti i tyre qe arritën te futen në këtë gare. Poashtu edhe CFR Cluj dhe kampioni i Rusisë Zeniti ishin ekipet debutuese ne këtë lige evropiane.

Faza e grupeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shorti për fazën e grupeve u hodh më 28 gusht 2008 ne Grimaldi Forum te Monakos.

Grupi A[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi L F B H GSH GP DG P
Flag of Italy.svg Roma 6 4 0 2 12 6 +6 12
Flag of England.svg Chelsea 6 3 2 1 9 5 +4 11
Flag of France.svg Bordeaux 6 2 1 3 5 11 −6 7
Flag of Romania.svg CFR Cluj 6 1 1 4 5 9 −4 4
  BDX CLU CHL ROM
Bordeaux 1–0 1–1 1–3
CFR Cluj 1–2 0–0 1–3
Chelsea 4–0 2–1 1–0
Roma 2–0 1–2 3–1

Grupi B[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi L F B H GSH GP DG P
Flag of Greece.svg Panathinaikos 6 3 1 2 8 7 +1 10
Flag of Italy.svg Internazionale 6 2 2 2 8 7 +1 8
Flag of Germany.svg Werder Bremen 6 1 4 1 7 9 −2 7
Flag of Cyprus.svg Anorthosis 6 1 3 2 8 8 0 6
  ANO INT PAN BRM
Anorthosis 3–3 3–1 2–2
Internazionale 1–0 0–1 1–1
Panathinaikos 1–0 0–2 2–2
Werder Bremen 0–0 2–1 0–3

Grupi C[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi L F B H GSH GP DG P
Flag of Spain.svg Barcelona 6 4 1 1 18 8 +10 13
Flag of Portugal.svg Sporting CP 6 4 0 2 8 8 0 12
Flag of Ukraine.svg Shakhtar Donetsk 6 3 0 3 11 7 +4 9
Flag of Switzerland.svg Basel 6 0 1 5 2 16 −14 1
  BAR BSL SHK SCP
Barcelona 1–1 2–3 3–1
Basel 0–5 1–2 0–1
Shakhtar Donetsk 1–2 5–0 0–1
Sporting CP 2–5 2–0 1–0

Grupi D[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi L F B H GSH GP DG P
Flag of England.svg Liverpool 6 4 2 0 11 5 +6 14
Flag of Spain.svg Atlético Madrid 6 3 3 0 9 4 +5 12
Flag of France.svg Marseille 6 1 1 4 5 7 −2 4
Flag of the Netherlands.svg PSV Eindhoven 6 1 0 5 5 14 −9 3
  ATL LIV MAR PSV
Atlético Madrid 1–1 2–1 2–1
Liverpool 1–1 1–0 3–1
Marseille 0–0 1–2 3–0
PSV Eindhoven 0–3 1–3 2–0

Grupi E[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi L F B H GSH GP DG P
Flag of England.svg Manchester United 6 2 4 0 9 3 +6 10
Flag of Spain.svg Villarreal 6 2 3 1 9 7 +2 9
Flag of Denmark.svg Aalborg BK 6 1 3 2 9 14 −5 6
Flag of Scotland.svg Celtic 6 1 2 3 4 7 −3 5
  AAB CEL MU VIL
Aalborg BK 2–1 0–3 2–2
Celtic 0–0 1–1 2–0
Manchester United 2–2 3–0 0–0
Villarreal 6–3 1–0 0–0

Grupi F[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi L F B H GSH GP DG P
Flag of Germany.svg Bayern Munich 6 4 2 0 12 4 +8 14
Flag of France.svg Lyon 6 3 2 1 14 10 +4 11
Flag of Italy.svg Fiorentina 6 1 3 2 5 8 −3 6
Flag of Romania.svg Steaua 6 0 1 5 3 12 −9 1
  BAY FIO LYO STE
Bayern Munich 3–0 1–1 3–0
Fiorentina 1–1 1–2 0–0
Lyon 2–3 2–2 2–0
Steaua 0–1 0–1 3–5

Grupi G[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi L F B H GSH GP DG P
Flag of Portugal.svg Porto 6 4 0 2 9 8 +1 12
Flag of England.svg Arsenal 6 3 2 1 11 5 +6 11
Flag of Ukraine.svg Dynamo Kyiv 6 2 2 2 4 4 0 8
Flag of Turkey.svg Fenerbahçe 6 0 2 4 4 11 −7 2
  ARS DYN FEN POR
Arsenal 1–0 0–0 4–0
Dynamo Kyiv 1–1 1–0 1–2
Fenerbahçe 2–5 0–0 1–2
Porto 2–0 0–1 3–1

Grupi H[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi L F B H GSH GP DG P
Flag of Italy.svg Juventus 6 3 3 0 7 3 +4 12
Flag of Spain.svg Real Madrid 6 4 0 2 9 5 +4 12
Flag of Russia.svg Zenit St. Petersburg 6 1 2 3 4 7 −3 5
BATE 6 0 3 3 3 8 −5 3
  BAT JUV RM ZNT
BATE 2–2 0–1 0–2
Juventus 0–0 2–1 1–0
Real Madrid 2–0 0–2 3–0
Zenit St. Petersburg 1–1 0–0 1–2

Faza e eliminimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga rundi i pare i kësaj fazë e deri ne gjysme finale ekipet kane luajtur dy ndeshje njërën vendas dhe njërën mysafir.

Qerek Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2 Ndeshja 1 Ndeshja 2
Chelsea F.C Flag of England.svg 4-3 Flag of Italy.svg Juventus FC 2-1 3-3
Villareal Flag of Spain.svg 4-3 Flag of Greece.svg Panathinaikos 2-2 3-2
Sporting CP Flag of Portugal.svg 2-13 Flag of Germany.svg Bayern Munich 6-1 2-8
Atletico Madrid Flag of Spain.svg 3-3 gm Flag of Portugal.svg Porto FC 3-3 1-1
Lyon FC Flag of France.svg 4-7 Flag of Spain.svg Barcelona F.C 1-1 2-5
Real Madrid Flag of Spain.svg 1-6 Flag of England.svg Liverpool FC 0-1 0-4
Arsenal FC Flag of England.svg 2-2 (8-7)p Flag of Italy.svg Roma 1-0 0-1
InternazionaleFlag of Italy.svg 1-3 Flag of England.svg Manchester United F.C 0-0 0-2
  • gm - rregulla e golit si mysafir
  • p- pas ekzekutimit te penalltive