2018–19 Kategoria Superiore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kategoria Superiore 2018-2019
2018–19 Kategoria Superiore
Sezoni 2018-2019
Skuadrat 10 skuadra
Ndeshjet 135
‹‹ 2017–18 2019–20 ››

Kategoria Superiore 2018-2019 është sezoni i 80të Zyrtar, ose i 83të i Kategorisë Superiore të futbollit në Shqipëri. (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës)[1]. Sezoni fillon në Gusht, 2018 dhe mbaron në Maj, 2019. Kategoria Superiore këtë sezon ka 10 skuadra pjesëmarrëse të cilat luajnë në katër faza.

Skënderbeu Korçë janë kampionët në fuqi. Kjo skuadër fitoi kampionatin për herë të tetë në historinë e klubit.

Ndryshimet[redakto | përpunoni burim]

Ashtu si dy sezonet e fundit, sezoni 2018-2019 i Kategorisë Superiore është me 10 skuadra ndërsa luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje në total).

Dy skuadrat që në përfundim të sezonit renditen në vendet 9 dhe 10 zbresin direkt nga Kategoria Superiore. Nuk ka ndeshje play-off.

Ndryshimet menaxheriale[redakto | përpunoni burim]

Skuadrat[redakto | përpunoni burim]

Stadiumet dhe vendet[redakto | përpunoni burim]

Stafi dhe sponsorizimi[redakto | përpunoni burim]

Ndeshjet[redakto | përpunoni burim]

Në Kategorinë Superiore 2018-2019 luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje). Faza e parë dhe e dytë shfaqen bashkë më poshtë.

Faza e parë[redakto | përpunoni burim]

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2016-2017#Rezultatet.

Faza e dytë[redakto | përpunoni burim]

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2016-2017#Rezultatet.

Rezultatet[redakto | përpunoni burim]

Tabela e ligës[redakto | përpunoni burim]

Statistikat e sezonit[redakto | përpunoni burim]

Shënimet[redakto | përpunoni burim]

Golashënuesit[redakto | përpunoni burim]

Assistuesit[redakto | përpunoni burim]

Shënimi[redakto | përpunoni burim]

Disiplina[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

Referime[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ [1]

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]