2020 në film

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

2020 në film është një përmbledhje e ngjarjeve, duke përfshirë filmat më përfitues, ceremonitë e çmimeve, listat e filmave më të mirë të vitit 2020, festivalet, rekordet, dhe vdekjet e shquara.

Vlerësimi i vitit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti 2020 u ndikua thellësisht nga pandemia COVID-19, me filma të shumtë që u patën vendosur për shfaqje teatrale të shtyra ose kaluara direkt në shërbimet VOD ose streaming. Megjithatë, disa kompani ndaluan së raportuari numrat e box office-it gjatë kësaj kohe, dhe disa filma të ndryshëm akoma ishin në kinema kur po vendoseshin rekomandimet. Si pasojë, brutot e filmave do të rriten nëse rilëshohen në të ardhmen.

Box-Office[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Renditja Titulli Shpërndarësi Brutoja ndërkombëtare
1 Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train Toho/Aniplex $507,127,293[1]
2 The Eight Hundred CMC Pictures $461,421,559
3 My People, My Homeland China Lion $433,241,288[2]
4 Bad Boys for Life Sony Pictures $426,505,244
5 Tenet Warner Bros. $365,304,105
6 Sonic the Hedgehog Paramount $319,715,683
7 Dolittle Universal $251,410,631
8 Jiang Ziya Beijing Enlight $243,883,429
9 A Little Red Flower HG Entertainment $238,600,000[3][4]
10 Shock Wave 2 Universe Films $226,400,000[a]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lajme Speciale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rekorda[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen (2020)". The Numbers. Arkivuar nga origjinali më 2020-12-31. Marrë më 2021-09-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Wo He Wo De Jia Xiang (2020)". The Numbers. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "China Boxoffice". entgroup. Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2021. Marrë më 22 shkurt 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Song Ni Yi Duo Xiao Hong Hua (2021)". The Numbers. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>