22 shtator

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

22 shtator është dita e 265 e vitit (266 në vitin e brishtë) në kalendarin gregorian. Ka 100 ditët e mbetura deri në fund të vitit. Kjo është shpesh dita e ekuinoks vjeshtak në hemisferën veriore dhe në ditën e ekuinoksit të pranverës në hemisferën jugore.


Ngjarjet[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 66 - Perandori romak Nero krijon Legjioni I Italica. 
 • 904 - kryekomandant Zhu Quanzhong vret Perandorin Zhaozong, perandorin parafundit e dinastisë Tang, pasi vënë nën kontroll të qeverisë perandorake. 
 • 1236 - Të Lituanezët dhe Semigallians mposhtur Brothers Livonian e Shpatës në betejën e Saule. 
 • 1499 - Traktati i Basel 
 • 1586 - Beteja e Zutphen: Fitorja Spanish mbi anglisht dhe holandisht. 
 • 1598 - dramaturg English Ben Jonson vret një aktor në një duel dhe është akuzuar për vrasje. 
 • 1692 - Populli e fundit varur për magji në kolonitë e Amerikës së Veriut të Anglisë ndodh. 
 • 1711 - Lufta Tuscarora fillon në sotme Karolinën e Veriut. 
 • 1761 - George III dhe Charlotte e Mecklenburg-Strelitz kurorëzohen Mbreti dhe mbretëresha, përkatësisht, të Mbretërisë së Britanisë së Madhe. 
 • 1776 - Nathan Hale rri varur për spiunazh gjatë Revolucionit Amerikan. 
 • 1789 - Zyra e Shteteve të Bashkuara postuesi kryesor Përgjithshëm është themeluar. 
 • 1789 - Beteja e Rymnik përcakton Aleksandër Suvorov si një komandant i shquar rus ushtarak pas humbjes së tij të ushtrisë aleate të forcave superiore Perandoria Osmane. 
 • 1792 - Primidi Vendémiaire i vitit 1 të Francës Calendar Republikane si Republika Franceze i parë vjen në ekzistencë. 
 • 1823 - Joseph Smith, i Riu thotë ai gjeti fletët e arta në këtë datë pas duke u drejtuar nga Perëndia me anë të Angel Moroni në vendin ku ishin varrosur. 
 • 1857 - Të ruse capsizes luftanije Lefort dhe mbytet gjatë një stuhie në Gjirin e Finlandës, duke vrarë të gjithë 826 bord. 
 • 1862 - Skllavëria në Shtetet e Bashkuara: një version paraprak i Emancipimit Shpalljes është lëshuar. 
 • 1866 - Beteja e Curupaity në Luftën Paraguai. 
 • 1869 - opera e Richard Wagner-së Das Rheingold premiera në Mynih. 
 • 1885 - Zoti Randolph Churchill bën një fjalim në Ulster në kundërshtim Faqja Rregulle. 
 • 1888 - Numri i parë i revistës National Geographic publikohet. 
 • 1896 - Mbretëresha Victoria tejkalon gjyshi i saj Mbreti George III si mbretërues monark më të gjatë në historinë britanike. 
 • 1908 - Deklarata bullgare e Pavarësisë është shpallur. 
 • 1910 - Duka i Shtëpisë Picture Jorkut hapet në Brighton, tani më i vjetër kinema vazhdimisht veprojnë në Britani. 
 • 1914 - nëndetëse gjermane SM U-9 silurët dhe zhytet e Cruisers britanike, HMS Aboukir, HMS Hogue dhe HMS Cressy mbi Broad Fourteens në brigjet holandeze me humbjen e mbi 1,400 njerëzve. 
 • 1919 - Greva çeliku e 1919, të udhëhequr nga Shoqata shkrirë së bashku e hekurit dhe çelikut Punonjësve, fillon në Pensilvani para se të përhapet në të gjithë Shtetet e Bashkuara. 
 • 1927 - Jack Dempsey humbet "gjatë Count" ndeshje boksi për Gene Tunney. 
 • 1934 - Një shpërthim ndodh në Gresford Colliery në Uells, duke çuar në vdekjen e 266 minatorëve dhe ekipet e shpëtimit. 
 • 1937 - Spanish Luftës Civile: Peña Blanca është marrë; fundi i betejën e El Mazuco. 
 • 1939 - paradë përbashkët fitore të Wehrmacht dhe Ushtria e Kuqe në Brest-Litovskit në fund të pushtimit të Polonisë. 
 • 1941 - Lufta e Dytë Botërore: Në hebre Ditën e Vitit të Ri, vrasja gjerman SS 6000 hebrenj në Vinnytsya, Ukraina. Ata janë të mbijetuarit e vrasjeve të mëparshme që u zhvillua pak ditë më parë në të cilat rreth 24.000 hebrenj u ekzekutuan. 
 • 1955 - Në Mbretërinë e Bashkuar, kanali televiziv ITV shkon jetojnë për herë të parë. 
 • 1957 - Në Haiti, François Duvalier zgjidhet president. 
 • 1960 - Republika e Sudanit është riemëruar Mali pas tërheqjes së Senegalit nga Federata Mali. 
 • 1965 - indo-pakistanez Lufta e vitit 1965 (e njohur edhe si Lufta e Dytë Kashmir) në mes të Indisë dhe Pakistanit mbi Kashmirin, përfundon pasi OKB bën thirrje për një armëpushim. 
 • 1975 - Sara Jane Moore përpiqet për të vrarë Presidentin amerikan Gerald Ford, por është prishur nga Oliver Sipple. 
 • 1979 - Vela Incident (e njohur edhe si e Atlantikut Flash Jugut) është vënë pranë Bouvet Island, mendohet të jetë një provë e armëve bërthamore. 
 • 1980 - Iraku pushton Iranin. 
 • 1991 - Pergamenat e Detit të Vdekur janë bërë të disponueshme për publikun për herë të parë nga Biblioteka Huntington. 
 • 1993 - Një ndesh godet një urë hekurudhore afër Mobile, Alabama, duke shkaktuar aksident treni vdekjeprurëse në histori Amtrak. 47 udhëtarë janë vrarë. 
 • 1993 - Një Transair gjeorgjiane Airlines Tu-154 është qëlluar nga një raketë në Sukhumi, Gjeorgji. 
 • 1994 - Miqtë, një amerikan shfaqje televizive Sitcom, debuts. 
 • 1995 - Një AWACS E-3B crashes jashtë ELMENDORF Air Force Base, Alaska pas sulmeve të shumta të shpendëve në dy nga katër motorët e shpejt pas fillimit; të gjithë 24 në bord janë vrarë. 
 • 1995 - bombardimeve të shkollës Nagerkovil, kryhet nga Sri Lanka forcave ajrore në të cilat të paktën 34 të vdekur, fëmijët e shkollave Tamil shumica e tyre etnike. 
 • 2013 - Të paktën 75 njerëz janë vrarë në një bombë vetëvrasëse në një kishë në Peshawar, Pakistan 

Lindjet[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 1515 - Anne nga Cleves (vdiq më 1557) 
 • 1547 - Philipp Nikodemi Frischlin, filologu gjerman, matematikan, astronom, dhe poet (vdiq më 1590) 
 • 1593 - Mateus Merian, gdhendës zvicerane-gjerman (vdiq më 1650) 
 • 1601 - Anne e Austrisë (vdiq më 1666) 
 • 1606 - Li zicheng, perandori Kinezisht (v. 1645) 
 • 1680 - Barthold Heinrich Brockes, poet gjerman (vdiq më 1747) 
 • 1694 - Philip Stanhope, Earl 4 nga Chesterfield, politikan anglez, Zot lejtnant i Irlandës (vdiq më 1773) 
 • 1715 - Jean-Étienne Guettard, mineralogjist frëngjisht dhe botanist (vdiq më 1786) 
 • 1722 - John Shtëpi, poet dhe dramaturg skocez (vdiq më 1808) 
 • 1741 - Peter Simon Pallas, Zoologu gjermane dhe botanist (vdiq më 1811) 
 • 1743 - Quintin Craufurd, autori skocez (vdiq më 1819) 
 • 1762 - Elizabeth Simcoe, piktor anglisht-kanadez dhe autor (vdiq më 1850) 
 • 1765 - Paolo Ruffini, matematikan dhe filozof italian (vdiq më 1822) 
 • 1788 - Theodore Hook, kompozitor English (vdiq më 1841) 
 • 1791 - Michael Faraday, fizikant dhe kimist English (vdiq më 1867) 
 • 1819 - Wilhelm Wattenbach, historian gjerman (vdiq më 1897) 
 • 1829 - Tu Đức, perandori Vietnamese (vdiq më 1883) 
 • 1835 - Alexander Potebnja, gjuhëtar Ukrainës dhe filozof (vdiq më 1891) 
 • 1841 - Andrejs Pumpurs, oficer Letonisht ushtrisë dhe poet (vdiq më 1902) 
 • 1868 - Louise McKinney, politikan kanadez dhe aktivist (vdiq më 1931) 
 • 1869 - Adrien de Noailles, bir i francez Jules Charles Victurnien de Noailles (v. 1953) 
 • 1870 - Charlotte Cooper, lojtar Anglisht-Scottish tenis (v. 1966) 
 • 1870 - lojtar trombon Arthur Pryor amerikan, kompozitor, dhe lideri i bandës (vdiq më 1942) 
 • 1875 - Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, piktor lituanez dhe kompozitor (vdiq më 1911) 
 • 1876 ​​- André Tardieu, politikan francez, kryeministri 97 Ministri i Francës (vdiq më 1945) 
 • 1878 - Shigeru Yoshida, politikan japonez, kryeministri i 51 Ministri i Japonisë (vdiq më 1967) 
 • 1880 - Christabel Pankhurst, aktivist anglisht, bashkë-themeluar Bashkimi politike dhe shoqërore e Grave (vdiq më 1958) 
 • 1882 - Wilhelm Keitel, marshall gjerman fushë (vdiq më 1946) 
 • 1883 - Ferenc Oslay, historian hungarez-sllovene dhe autor (vdiq më 1932) 
 • 1883 - Frank George Woollard, Inxhinier English (vdiq më 1957) 
 • 1885 - Gunnar Asplund, arkitekt suedez (vdiq më 1940) 
 • 1885 - Ben Chifley, politikan Australian, kryeministri 16 Ministri i Australisë (vdiq më 1951) 
 • 1885 - Erich von Stroheim, aktori austriak-amerikan, drejtor, dhe skenaristi (vdiq më 1957) 
 • 1887 - Bhaurao Patil, edukator Indian dhe aktivist (vdiq më 1959) 
 • 1889 - grepa Dauss, lojtar baseball amerikan (vdiq më 1963) 
 • 1891 - Hans Albers, aktori dhe këngëtari gjerman (vdiq më 1960) 
 • 1892 - Billy West, aktor amerikan, drejtor, dhe producent (vdiq më 1975) 
 • 1894 - Elisabeth Rethberg, soprano gjerman (vdiq më 1976) 
 • 1895 - Paul Muni, aktori ukrainas-amerikan (vdiq më 1967) 
 • 1896 - Uri Zvi Grinberg, poeti ukrainas-izraelit dhe gazetar (vdiq më 1981) 
 • 1896 - Henry Segrave, amerikan-Anglisht garë shofer car (vdiq më 1930) 
 • 1898 - Katharine Alexander, aktore amerikane dhe këngëtare (vdiq më 1981) 
 • 1900 - Paul Hugh Emmett, kimist amerikan dhe inxhinier (vdiq më 1985) 
 • 1900 - Sergej Ozhegov, leksikograf rus (vdiq më 1964) 
 • 1900 - William Spratling, projektuesi amerikan-meksikan (v. 1967) 
 • 1901 - Charles Brenton Huggins, mjek kanadez-amerikan dhe fiziolog, Laureati i Çmimit Nobel (v. 1997) 
 • 1902 - John Houseman, aktor dhe producent rumun-amerikan (vdiq më 1988) 
 • 1903 - Joseph Valachi, gangster amerikan (vdiq më 1971) 
 • 1904 - Ellen Kisha, mjek i fluturimit amerikan (vdiq më 1965) 
 • 1905 - Haakon Lie, politikan norvegjez (vdiq më 2009) 
 • 1905 - Eugen Sanger, inxhinier Çeke-austriak (v. 1964) 
 • 1906 - Ilse Koch, bashkëshortja gjermane e Karl-Otto Koch (v. 1967) 
 • 1907 - Maurice Blanchot, filozof francez dhe autor (vdiq më 2003) 
 • 1907 - Philip FOTHERINGHAM-Parker, Anglisht garë shofer car (vdiq më 1981) 
 • 1907 - Hermann Schlichting, inxhinier gjerman (vdiq më 1982) 
 • 1908 - Esphyr Slobodkina, autor dhe illustrator ruso-amerikan (vdiq më 2002) 
 • 1909 - John Engstead, fotograf amerikan (vdiq më 1983) 
 • 1910 - György Faludy, poet dhe autor hungarez (vdiq më 2006) 
 • 1912 - Herbert Mataré, fizikan gjerman (vdiq më 2011) 
 • 1912 - Martha Scott, aktore amerikane (v. 2003) 
 • 1913 - Lillian Chestney, piktor amerikan dhe illustrator (vdiq më 2000) 
 • 1915 - Grigory Frid, kompozitor rus (vdiq më 2012) 
 • 1915 - Arthur Lowe, aktori English (vdiq më 1982) 
 • 1918 - Hans Scholl, aktivist gjerman (vdiq më 1943) 
 • 1918 - Henryk Szeryng, violinist Polish-meksikan (v. 1988) 
 • 1920 - Eric Baker, aktivist anglisht, bashkë-themeluar Amnesty International (vdiq më 1976) 
 • 1920 - Anders Lassen, ushtar daneze-Anglisht, Victoria Cross marrësi (vdiq më 1945) 
 • 1920 - Bob Lemon, lojtar amerikan baseball dhe menaxher (vdiq më 2000) 
 • 1920 - William H. Riker, shkencëtari politik amerikan (vdiq më 1993) 
 • 1921 - A do Plaku, illustrator amerikan (vdiq më 2008) 
 • 1922 - Romeo Cascarino, kompozitor amerikan (vdiq më 2002) 
 • 1922 - David sive, mjedisor dhe avokat amerikan (vdiq më 2014) 
 • 1923 - Dannie abse, poet Welsh dhe autor 
 • 1924 - Bernard Gauthier, çiklist francez 
 • 1924 - Charles Mbajtja, autor anglisht dhe illustrator (vdiq më 1988) 
 • 1924 - Rosamunde Pilcher, autor English 
 • 1924 - Charles Waterhouse, piktor amerikan, skulptor, dhe illustrator (vdiq më 2013) 
 • 1924 - Ray Wetzel, lojtar amerikan borisë dhe kompozitor (vdiq më 1951) 
 • 1925 - Virginia kaperi, aktore amerikane dhe këngëtare (vdiq më 2004) 
 • 1926 - Leila Hadley, autor amerikan (vdiq më 2009) 
 • 1926 - Bill Smith, lojtar amerikan klarinetë dhe kompozitor 
 • 1926 - Maria Charles, aktore angleze, drejtor dhe comedienne 
 • 1927 - Gordon Astall, futbollist angleze 
 • 1927 - Colette Deréal, këngëtare dhe aktore francez (vdiq më 1988) 
 • 1927 - Tommy Lasorda, lojtar amerikan baseball dhe menaxher 
 • 1928 - inxhinier Eric Broadley, anglisht dhe biznesmen, e themeluar Lola Makina 
 • 1928 - James Lawson, aktivist amerikan 
 • 1928 - Eugene Roche, aktor amerikan (v. 2004) 
 • 1929 - Serge Garant, kompozitori kanadez dhe dirigjent (vdiq më 1986) 
 • 1930 - Joni James, këngëtare amerikane 
 • 1930 - P. B. Sreenivas, këngëtari Indian (vdiq më 2013) 
 • 1931 - Fay Weldon, autor anglisht dhe dramaturg 
 • 1931 - George Younger, 4 vikont Younger i Leckie, bankieri skocez dhe politikan, Sekretari i Shtetit për Mbrojtjen (vdiq më 2003) 
 • 1932 - Algirdas Brazauskas, politikan Lituanisht, President i 2 i Lituanisë (vdiq më 2010) 
 • 1932 - Ingemar Johansson, boksieri Suedisht (vdiq më 2009) 
 • 1933 - Leonardo Balada, kompozitori spanjoll-amerikan dhe edukator 
 • 1933 - T. Cullen Davis, biznesmen amerikan 
 • 1933 - JESCO von Puttkamer, inxhinier gjerman-amerikan (vdiq më 2012) 
 • 1934 - Jack McGregor, kapiteni amerikan, avokat, politikan dhe 
 • 1934 - Lute Olson, lojtar amerikan i basketbollit dhe trajneri 
 • 1934 - T. Somasekaram, gjeograf Sri Lanka dhe politikan, i 37-Surveyor i Përgjithshëm i Sri Lanka (vdiq më 2010) 
 • 1936 - Maurice Evans, futbollist angleze dhe menaxher (vdiq më 2000) 
 • 1938 - Gene Mingo, lojtar futbolli amerikan 
 • 1939 - Bogdan Baltazar, bankier rumun (vdiq më 2012) 
 • 1939 - Gilbert E. Patterson, peshkop amerikan (vdiq më 2007) 
 • 1939 - Junko Tabei, malësor Japanese 
 • 1940 - Anna Karina, aktorja daneze-franceze, drejtor, dhe skenarist 
 • 1941 - Anna Tomowa-Sintow, sopranoja bullgare 
 • 1941 - Jeremiah Wright, pastor amerikan 
 • 1942 - Wu Ma, aktori kinez, drejtor, producent dhe skenarist (vdiq më 2014) 
 • 1942 - George Erik Rupp, teolog amerikan dhe akademik 
 • 1942 - Marlena Shaw, këngëtare amerikane 
 • 1942 - David Stern, biznesmen amerikan 
 • 1942 - Rubén Salazar Gómez, kardinal kolumbian 
 • 1943 - Toni Basil, American këngëtar-kompozitor, balerin, dhe aktore 
 • 1943 - Barry Cable, futbollist Australian dhe trajneri 
 • 1943 - Paul Hoffert, lojtar amerikan tastierë, kompozitor, dhe akademik (far) 
 • 1944 - Brian Gibson, drejtor anglisht, producent, dhe skenarist (vdiq më 2004) 
 • 1946 - Mbreti Sunny Ade, nigerian këngëtar-kompozitor dhe kitarist 
 • 1946 - Dan Baker, folësi Amerikës 
 • 1946 - Larry Dierker, lojtar amerikan baseball dhe menaxher 
 • 1947 - Jo Beverley, autor Anglisht-kanadez 
 • 1947 - Robert Morace, autor amerikan 
 • 1948 - Denis Burke, ushtar australian dhe politikan, shefi i 6-Ministër i Northern Territory 
 • 1948 - Jim Byrnes, kitarist amerikan dhe aktor 
 • 1949 - James Cartwright, e përgjithshme Amerikës 
 • 1949 - Jim Keith, autor amerikan (vdiq më 1999) 
 • 1949 - Jim McGinty, politikan Australian, Prokurori i Përgjithshëm i Australisë Perëndimore 
 • 1950 - Kirka, këngëtari Finnish (vdiq më 2007) 
 • 1951 - David Coverdale, Anglisht këngëtar-kompozitor (Whitesnake, Deep Purple, dhe Coverdale dhe Page) 
 • 1951 - Bobby Radklif, këngëtar amerikan dhe kitaristi 
 • 1952 - Bob Gudlejt, avokat dhe politikan amerikan 
 • 1952 - Gary Holton, Anglisht këngëtar-kompozitor dhe aktor (Heavy Metal Kids) (vdiq më 1985) 
 • 1952 - Paul Le Mat, aktor amerikan 
 • 1952 - Sukhumbhand Paribatra, politikan Thai, Guvernatori i 15-të Bangkok 
 • 1952 - Oliver Mtukudzi, muzikant Zimbabvesë 
 • 1953 - Richard Fairbrass, Anglisht këngëtar-kompozitor (Djathtas Said Fred) 
 • 1953 - Ségolène Royal, politikan senegalez-francez 
 • 1954 - Shari Belafonte, aktore amerikane dhe këngëtare 
 • 1954 - Randy Lanier, garë amerikan shofer makinë dhe trafikant i drogës 
 • 1955 - Jeffrey Leonard, lojtar amerikan baseball dhe trajneri 
 • 1956 - Debby Boone, këngëtare amerikane, aktore, dhe autor 
 • 1956 - Robert Bowlin, kitarist amerikan dhe violinist (Ora jumpers) 
 • 1956 - David Krakauer, lojtar amerikan klarinetë dhe kompozitor 
 • 1956 - Masayuki Suzuki, këngëtari Japanese (Rats & Star) 
 • 1956 - Doug Wimbish, American këngëtar-kompozitor dhe bas lojtar (Living Colour dhe Tackhead) 
 • 1957 - Steve Carney, futbollist angleze (vdiq më 2013) 
 • 1957 - Nick Cave, Australian këngëtar-kompozitor dhe aktor (Partia Birthday, Nick Cave dhe farërave Bad, dhe Grinderman) 
 • 1957 - Johnette Napolitano, American këngëtar-kompozitor dhe lojtar bas (Betoni Blonde)
 • 1957 - Giuseppe Saronni, çiklist italian 
 • 1958 - Andrea Bocelli, Italisht këngëtar-kompozitor, producent dhe 
 • 1958 - Neil Cavuto, gazetar amerikan 
 • 1958 - Christian Dozzler, austriak-amerikan-këngëtare dhe kompozitore 
 • 1958 - Lynn Herring, model amerikan dhe aktore, zonjusha Virginia USA 1977 
 • 1958 - Joan Jett, American këngëtar-kompozitor, kitarist, producent, dhe aktore (The Runaways) 
 • 1959 - Tai Babilonia, patinator figura të Amerikës 
 • 1959 - Saul Perlmutter, astrofizikani amerikan, laureat i çmimit Nobel 
 • 1960 - Ernest Martin, vrasës amerikan (vdiq më 2003) 
 • 1961 - Scott Baio, aktor amerikan, drejtor, dhe producent 
 • 1961 - Vince Coleman, lojtar baseball të Amerikës 
 • 1961 - Bonnie Hunt, aktore amerikan, producent, dhe skenarist 
 • 1961 - Diane Lemieux, politikan kanadez 
 • 1961 - Catherine Oxenberg, aktore amerikane-Anglisht 
 • 1961 - Michael Torke, kompozitor amerikan 
 • 1962 - Normand D'Amour, aktor kanadez 
 • 1962 - Diogo Mainardi, gazetar brazilian 
 • 1962 - marQ Torien, American këngëtar-kompozitor dhe kitarist (BulletBoys dhe Ratt) 
 • 1964 - Liam Fox, kirurg skocez dhe politikan, Sekretari i Shtetit për Mbrojtjen 
 • 1964 - Juha Turunen, avokat dhe politikan finlandez 
 • 1964 - Ken Vandermark, saksofonisti amerikan dhe kompozitor 
 • 1965 - Andy Cairns, irlandez këngëtar-kompozitor dhe kitarist (? Therapy) 
 • 1965 - Andrii Deshchytsia, politikan dhe diplomat e Ukrainës, Ministri ukrainas i Punëve të Jashtme 
 • 1965 - Tony Drago, lojtar Maltisht biliardo 
 • 1965 - Mark Guthrie, lojtar baseball të Amerikës 
 • 1965 - Robert Satcher, mjek amerikan, inxhinier, dhe astronaut 
 • 1966 - Ruth Jones, aktorja Uellsit, producent, dhe skenarist 
 • 1966 - Wes Platt, projektuesi lojë amerikane, e krijuar OtherSpace 
 • 1966 - Stefan Rehn, futbollist suedez dhe menaxher 
 • 1966 - Mike Richter, amerikan lojtar hokej mbi akull 
 • 1967 - Matt Besser, aktor amerikan, drejtor, producent, dhe skenarist 
 • 1967 - Rickard Rydell, suedisht shofer car race 
 • 1967 - Félix Savón, boksier Kuban 
 • 1967 - Kim Watkins, host televizioni Australian 
 • 1969 - Sue Perkins, komedian angleze, aktore, dhe radio host 
 • 1969 - Tuomas Kantelinen, kompozitor finlandez 
 • 1969 - Matt Sharp, American këngëtar-kompozitor dhe bas lojtar (Weezer, Të Rentals, dhe Goldenboy) 
 • 1970 - Mystikal, rapper amerikan dhe aktor 
 • 1970 - Mike Matheny, lojtar amerikan baseball dhe menaxher 
 • 1970 - Rupert Penry-Jones, aktori English 
 • 1970 - Emmanuel Petit, futbollist francez 
 • 1971 - Elizabeth Bear, autor amerikan 
 • 1971 - Chesney Hawkes, Anglisht këngëtar-kompozitor dhe aktor 
 • 1971 - Toomas Krom, futbollist i Estonisë 
 • 1971 - Ted Leonard, American këngëtar-kompozitor (magjeps, Beard Spock-së, dhe Mendim Dhoma) 
 • 1971 - Princesha Marta Louise i Norvegjisë 
 • 1972 - Dana Vespoli, aktorja amerikane pornografike dhe drejtor 
 • 1973 - Blake Sennett, American këngëtar-kompozitor, kitarist, producent dhe aktor (RILO Kiley dhe zgjedhur) 
 • 1974 - Yoo Chae-yeong, Koresë së Jugut këngëtar-kompozitor dhe aktore 
 • 1974 - Kostas Kaiafas, futbollist qipriot dhe menaxher 
 • 1975 - Ethan Moreau, lojtar kanadez hokej mbi akull 
 • 1975 - Svilen Noev, bullgare këngëtar-kompozitor (Ostava) 
 • 1975 - Lil Rob, rapper amerikan, producent, dhe aktor 
 • 1975 - Bob Sapp, lojtar futbolli amerikan, mundës, artist përziera ushtarak, dhe aktor 
 • 1976 - David Berkeley, American këngëtar-kompozitor dhe kitarist 
 • 1976 - Xiao Huang-Chi, tajvaneze këngëtar-kompozitor 
 • 1977 - Paul Sculthorpe, lojtar rugby English 
 • 1977 - Gylfi Gylfason, lojtar Islandeze hendbollit 
 • 1977 - Thu Minh, këngëtari Vietnamese dhe artist 
 • 1978 - Ed Joyce, cricketer irlandeze 
 • 1978 - Harry Kewell, futbollist Australian 
 • 1979 - Emilie Autumn, American këngëtar-kompozitor, violinist, dhe poet 
 • 1979 - Swin Cash, lojtar amerikan i basketbollit 
 • 1979 - Michael Graziadei, gjerman-amerikan aktor 
 • 1980 - Ray Foley, irlandez televizion dhe radio host 
 • 1980 - Fernanda Tavares, modeli brazilian 
 • 1980 - Svenja Weidemann, lojtar i tenisit gjerman 
 • 1980 - Francesco D'Isa, artist italian dhe kurator arti 
 • 1981 - Ashley Eckstein, aktore amerikane 
 • 1981 - Subaru Shibutani, Japanese këngëtar-kompozitor dhe aktor (Kanjani tetë) 
 • 1982 - Domenic Cassisi, futbollist Australian 
 • 1982 - Mandy Chiang, Hong Kong këngëtare dhe aktore 
 • 1982 - Kosuke Kitajima, notar Japanese 
 • Aktorja Billie Piper, anglisht dhe këngëtare - 1982 
 • 1982 - Maarten Stekelenburg, futbollist holandez 
 • 1983 - William Farquarson English bas kitaristi (Bastille) 
 • 1984 - Terezë Fu, këngëtare dhe aktore kineze (Cookies) 
 • 1984 - Ross Jarman, bateristi anglisht dhe kompozitori (cribs) 
 • 1984 - Eduardo Rubio, futbollist kilian 
 • 1984 - Thiago Silva, futbollist brazilian 
 • 1984 - Laura Vandervoort, aktore kanadeze 
 • 1985 - Matteo Cavagna, futbollist italian 
 • 1985 - Rima Fakih, modeli libanez-amerikan dhe mundës, Miss USA 2010 
 • 1985 - Faris Haroun, futbollist belg 
 • 1985 - Jamie Mackie, futbollist skocez 
 • 1985 - Ibragim Todashev, artist luftarak përzier ruso-amerikan (vdiq më 2013) 
 • 1987 - Derick Brassard, lojtar kanadez hokej mbi akull 
 • 1987 - Stefan Denifl, çiklist austriak 
 • Aktori Tom Felton, anglisht dhe këngëtare - 1987 
 • 1987 - Alfred Rainer, ushtar dhe Skiatori austriak (v. 2008) 
 • 1987 - Zdravko Kuzmanoviç, futbollist serb 
 • 1988 - Nikita Andreev, futbollist rus 
 • 1988 - Bethany Dillon, American këngëtar-kompozitor dhe kitarist 
 • 1988 - Mohamed Faisal, futbollist Maldivian 
 • 1988 - Ali Fasir, futbollist Maldivian 
 • 1989 - Kim Hyo-yeon, këngëtari i Koresë së Jugut, balerin, dhe aktorja (Girls 'Generation) 
 • Lojtar tenisi Sabine Lisicki Gjermanisht - 1989 
 • 1989 - Béatrice Martin, kanadez këngëtar-kompozitor dhe pianist (armëpushim dhe Bonjour Brumaire) 
 • 1990 - Denard Robinson, lojtar futbolli amerikan 
 • 1993 - Chase Ellison, aktor amerikan 
 • 1999 - Tallan LATZ, kitarist amerikan 
 • 1999 - Kim Yoo-jung, aktorja i Koresë së Jugut 

Vdekjet[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 1072 - Ouyang Xiu, historian kineze, poet dhe politikan (b. 1007) 
 • 1253 - Dōgen, edukator Japanese (b. 1200) 
 • 1345 - Henry, 3 Earl e Lancaster, politikan anglez, Zoti i Lartë Steward (b. 1281) 
 • 1399 - Thomas de Mowbray, 1 Duka i Norfolk, politikan English (b. 1366) 
 • 1520 - Selim I, sulltani otoman (b. 1465) 
 • 1539 - Guru Nanak, udhëheqës fetar pakistanez, e themeluar Sikhism (b. 1469) 
 • 1554 - Francisco Vásquez de Coronado, explorer Spanish (b. 1510) 
 • 1566 - Johannes Agricola, reformator fetar gjerman (b. 1494) 
 • 1607 - Alessandro Allori, piktor italian (b. 1535) 
 • 1658 - Georg Philipp Harsdorffer, poet gjerman (b. 1607) 
 • 1662 - John Biddle, teolog English (b. 1615) 
 • 1692 - Martha Corey, grua amerikane akuzoi për magji (b. 1620) i 
 • 1703 - Vincenzo Viviani, matematikan italian dhe fizikan (b. 1622) 
 • 1774 - Papa Klementi XIV (b. 1705) 
 • 1776 - Nathan Hale, ushtar amerikan (b. 1755) 
 • 1777 - John Bartram, botanist amerikan dhe explorer (b. 1699) 
 • 1828 - Shaka, lideri Zulu (b. 1787) 
 • 1852 - William Tierney Clark, inxhinier angleze, i projektuar Ura Hammersmith (b. 1783) 
 • 1872 - Vladimir Dal, leksikograf rus (b. 1801) 
 • 1873 - Friedrich Frey-Herosé, politikan zviceran (b. 1801) 
 • 1881 - Solomon L. Spink, avokat dhe politikan (b. 1831) Amerikane 
 • 1914 - Alain-Fournier, autor dhe ushtar francez (b. 1886) 
 • 1919 - Alajos Gaspar, autori hungarez-sllovene (b. 1848) 
 • 1952 - Kaarlo Juho Ståhlberg, avokati finlandisht, gjyqtar, dhe politikan, presidenti 1 i Finlandës (b. 1865) 
 • 1956 - Frederick Soddy, kimist anglisht dhe ekonomist, Laureati i Çmimit Nobel (b. 1877)
 • 1957 - Soemu Toyoda, admiral Japanese (b. 1885) 
 • 1961 - Marion Davies, aktore amerikan, këngëtar, dhe producent (b. 1897) 
 • 1969 - Adolfo López Mateos, politikan meksikan, Presidenti i 48-të i Meksikës (b. 1909) 
 • 1973 - Paul van Zeeland, avokat belg, ekonomist dhe politikan, kryeministri 38-Ministri i Belgjikës (b. 1893) e 
 • 1981 - Harry Warren, kompozitor amerikan dhe kompozitori (b. 1893) e 
 • 1987 - Hákun Djurhuus, edukator Faroese dhe politikan, kryeministri i 4 Ministri i Ishujve Faroe (b. 1908) 
 • 1987 - Dan Rowan, aktor dhe producent amerikan (b. 1922) 
 • 1988 - Rais Amrohvi, psikoanalist pakistanez, dijetar dhe poet (b. 1914) 
 • 1989 - Ambrose Alli, politikan nigerian (b. 1929) 
 • 1989 - Irving Berlin, kompozitori rus-amerikan dhe kompozitori (b. 1888) 
 • 1992 - Aurelio López, lojtar baseball meksikan (b. 1948) 
 • 1993 - Maurice Abravanel, pianisti grek-amerikan dhe dirigjent (b. 1903) 
 • 1994 - Leonard pendë, pianist Anglisht-amerikan, kompozitor, producent, dhe gazetari (b. 1914) 
 • 1995 - Bruno Junk, garë Estonian Walker (b. 1929) 
 • 1996 - Ludmilla Chiriaeff, balerin baletit kanadez dhe drejtori (b. 1924) 
 • 1996 - Dorothy Lamour, aktore amerikane dhe këngëtare (b. 1914) 
 • 1999 - George C. Scott, aktor amerikan, drejtor, dhe producent (b. 1927) 
 • 2000 - Saburo Sakai, toger japoneze dhe piloti (b. 1916) 
 • 2001 - Isaac Stern, violinist polak-ukrainas dhe dirigjent (1920) 
 • 2002 - Jan de Hartog, autor dhe dramaturg Dutch-amerikan (b. 1914) 
 • 2003 - Gordon Shko, aktor amerikan (b. 1932) 
 • 2003 - Wolfgang Peters, futbollist gjerman (b. 1929) 
 • 2003 - Hugo Rinj, gazetari English (b. 1938) 
 • 2004 - Big Boss Man, mundës amerikan (b. 1962) 
 • 2004 - Pete Schoening, alpinist amerikan (b. 1927) 
 • 2006 - Edward Albert, aktor amerikan (b. 1951) 
 • 2006 - Carla Benschop, lojtar holandez basketbollit dhe edukator (b. 1950) 
 • 2007 - Nilton Coelho da Costa, futbollist Brazilian (b. 1928) 
 • 2007 - Marcel Marceau, aktori francez (b. 1923) 
 • 2008 - Thomas Dörflein, zookeeper gjerman (b. 1963) 
 • 2008 - Princi Michael Andreevich e Rusisë (1920) 
 • 2008 - Petrus Schaesberg, piktor gjerman, historian, dhe edukator (b. 1967) 
 • 2009 - Edward Delaney, skulptor irlandez (b. 1930) 
 • 2010 - Eddie Fisher, këngëtar amerikan dhe aktor (b. 1928) 
 • 2010 - Vyacheslav Tsaryov, futbollist rus (b. 1971) 
 • 2011 - Peter E. Berger, redaktor film amerikan (b. 1944) 
 • 2011 - Cengiz Dağcı, autor ukrainas-Anglisht dhe poet (b. 1919) 
 • 2011 - Margaret Ogola, autori Kenyan (b. 1958) 
 • 2011 - Whatumoana Paki, Zelanda e Re burri i Te Atairangikaahu (b. 1927) 
 • 2011 - Knut Steen, skulptor Norvegjisht (b. 1924) 
 • 2011 - Vesta Williams, amerikan-këngëtare dhe kompozitore dhe aktore (b. 1957) 
 • 2012 - Hector Abhayavardhana, teoricien Sri Lanka (b. 1919) 
 • 2012 - Irving Adler, matematikan amerikan, edukator, dhe autor (b. 1913) 
 • 2012 - Juan H. Cintron García, politikan Puerto Rican, Kryetari i 126-Ponce (b. 1919) 
 • 2012 - Grigory Frid, kompozitor rus (b. 1915) 
 • 2012 - Harry Pilling, cricketer English (b. 1943) 
 • 2012 - Jan Hendrik van den Berg, psikiatër Dutch (b. 1914) 
 • 2013 - Gary Brandner, autor amerikan (b. 1930) 
 • 2013 - Jane Connell, aktore amerikane dhe këngëtare (b. 1925), 
 • 2013 - David H. Hubel, kanadez-amerikan neurophysiologist, Laureati i Çmimit Nobel (b. 1926) 
 • 2013 - Álvaro Mutis, autor kolumbian-meksikan dhe poet (b. 1923) 
 • 2013 - Dave Nichol, biznesmen kanadez (b. 1940) 
 • 2013 - Howard Riopelle, lojtar kanadez hokej mbi akull (b. 1922) 
 • 2013 - Mohan Singh, politikan indian (b. 1945) 
 • 2013 - Hans Erich Slany, projektuesi industriale gjermane, e themeluar ekipet e projektimit (b. 1926) 
 • 2013 - Luciano Vincenzoni, skenarist Italian (b. 1926)