230 p.e.s.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mbi vitin 230 p.e.s..

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbreti Agron i Ilirise vdes. Pini, i biri i Agronit dhe gruaja e parë e Agronit, Triteuta, zyrtarisht ia del babait të tij si mbret, por mbretëria qeveriset në mënyrë efektive nga gruaja e dytë e Agronit, Mbretëresha Teuta (Tefta), e cila i përjashton grekët nga bregu ilir dhe më pas lanson anije pirate ilire në Detin Jon, duke pritur anijet romake. Ajo vazhdon politikën e bashkëshortit të saj për të sulmuar qytete në bregun perëndimor të Greqisë dhe për të praktikuar piraterinë në shkallë të gjerë në Detin Adriatik dhe Jon.

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Agroni mbret i Ilirise.