A.C.A.B.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
ACAB mbishkrime në Barriera di Milano, Torino, Itali

A. C. A. B. është një akronim anti-policor që qëndron për "Të gjithë policët janë bastarda" i përdorur si slogan në mbishkrime, tatuazhe, dhe të tjera të figura.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fjalorin e ''Catchphrases'' thotë se akronimi(shkurtesa) ishte parë në vitin 1977 nga një  gazetar nga qyteti Anglez "Newcastle"(Njukastëll) të shkruar në muret e burgut të qelive dhe  vlerëson  se akronimi të jetë jo më i vjetër se 1970, edhe pse shprehja e plotë mund të datojë sa i përket viteve 1920. ''The 4-Skins' një grup Britanik  popullarizuan akronimin A. C. A. B. në vitet 1980-ta këngën me të njëjtin emër.[1]

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Akronimi shpesh ishte integruar në tatuazhet eburgjeve në Mbretërinë e Bashkuar, zakonisht e dhënë si një letër për gisht, përndryshee  parë ndonjëherë si pika simbolike të vogla në grushtet e të gjithëve. Përdorimi i akronimit është i përhapur edhe në kulturën e tifozave Ultras të futbollit  

Përdorimi i akronimit gjithashtu ka qenë edhe nga personeli i zbatimit të ligjit në kundërvlerë të  akronimeve të tilla , si gjithmonë mbanin një distinktiv ose gjithmonë mbani një Bibël.

Dënimet [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Brian Stableford 2009 , thotë se "shumë vite më parë", gjatë një mode për tu veshur me këmisha ACAB, një i ri britanik është arrestuar për nxitje të trazirave për shkak që kishte të shkruar "Të gjithë kanadezët janë Bastarda".[2]
  • Më 7 janar 2011, tre tifozë të futbollit nga ekipi Ajax në Holandë janë gjobitur për shkak që kanë veshur maica me numrat 1.3.1.2 të shkruara në to, numrat në konsiderohen si për "A.C.A.B"[3] duke e caktuar secilit një letër vlera numerike (1=A, 2=B, 3=C).
  • Më 4 korrik 2015, një vajzë nga Alisante, Spanja u gjobit për shkak që ka  veshur  një maicë me akronimin "ACAB" të shtypur në të.[4]
  • Në Gjermani të dyja , "ACAB" dhe "1312"  konsiderohen si fyerje nga gjykatat shtetërore.[5]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gordon Woodman (29 maj 2009). The Journal of Legal Pluralism and Unofficial Law 57/2008 (në anglisht). LIT Verlag Münster. fq. 53–. ISBN 978-3-643-10157-0. Marrë më 18 tetor 2012.
  2. ^ Brian Stableford (nëntor 2009). Exotic Encounters: Selected Reviews (në anglisht). Wildside Press LLC. fq. 26–. ISBN 978-1-4344-5760-8. Marrë më 18 tetor 2012.
  3. ^ ηηη [1], Dutch News – Football fans fined for anti-police t-shirt.
  4. ^ 6 Arkivuar 5 korrik 2015 tek Wayback Machine Fined with 600 euros in Alicante for wearing a T-shirt which stands for "ACAB"
  5. ^ "Constitutional Court allows 'FCK CPS' sticker". The local de (në anglisht). 28 prill 2015. "...state court in Karlsruhe ruled that a banner ... that read 'ACAB' - an abbreviation of 'all cops are bastards' ...a punishable insult. ... A court in Frankfurt ... the numbers '1312' constituted an insult ... the numerals stand for the letters ACAB's position in the alphabet.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]