A.C. Milan Primavera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Milan Primavera
Emri i plotë Associazione Calcio Milan Primavera
Pseudonimi i Rossoneri (The Red and Blacks)
il Diavolo(The Devil)
Themelimi 1962
Stadiumi Vismara Sports Centre, Milan[1]
(Kapaciteti: 1,200[2])
Pronari Yonghong Li[3]
President Vacant[4]
Head coach Alessandro Lupi
Liga Campionato Nazionale Primavera
2016–17 4[5]
Fanella e parë
Fanella e dytë
Fanella e tretë

Associazione Calcio Milan Primavera janë skuadra nën-20 vjeç e skuadrës profesionale Italiane A.C. Milan. Ata luajnë në Kampionati Nacional Primavera. Ata u bënë kampion vetëm një herë, në vitin 1965. Ata gjithashtu marrin pjesë në Kupa e Italisë Primavera dhe në Torneo di Viareggio.

Primavera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 5 Tetor 2017.[6][7]
Nr. Pozicioni Lojtari
27 Flag of Italy.svg Sm Riccardo Forte
47 Flag of Italy.svg Mb Raoul Bellanova
57 Flag of Italy.svg Mf Emanuele Torrasi
75 Flag of Italy.svg Pt Alessandro Guarnone
Flag of Italy.svg Pt Christian Cavaliere
Flag of Italy.svg Pt Matteo Soncin
Flag of Italy.svg Mb Alberto Barazzetta
Flag of Italy.svg Mb Gabriele Bellodi
Flag of Italy.svg Mb Alex Campeol
Flag of Italy.svg Mb Andrés Llamas
Flag of Italy.svg Mb Tommaso Merletti
Flag of Italy.svg Mb Alessandro Negri
Flag of Italy.svg Mb Moris Sportelli
Flag of Poland.svg Mf Przemysław Bargiel
Flag of Italy.svg Mf Alessio Bianchi
Flag of Italy.svg Mf Marco Brescianini
Nr. Pozicioni Lojtari
Flag of Italy.svg Mf Matteo Chiarparin
Flag of Italy.svg Mf Mattia El Hilali (kapiteni)[8]
Flag of Croatia.svg Mf Emir Murati
Flag of Italy.svg Mf Tommaso Pobega
Flag of Italy.svg Mf Alessandro Sala
Flag of Spain.svg Mf Sergio Sànchez
Flag of Italy.svg Mf Nicola Torchio
Flag of Italy.svg Sm Gabriele Capanni
Flag of Portugal.svg Sm Tiago Dias
Flag of Italy.svg Sm Jacopo Finessi
Flag of Norway.svg Sm Jørgen Strand Larsen
Flag of Albania.svg Sm Ismet Sinani
Flag of Italy.svg Sm Riccardo Tonin
Flag of Cameroon.svg Sm Frank Tsadjout
Flag of Italy.svg Sm Vittorio Vigolo

Historia e trajnerëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofetë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sistemi i të rinjve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sistemi i të rinjve ka qenë përgjegjës për prodhimin e disa prej lojtarëve më të mëdhenj të Milanit ndonjëherë, duke përfshirë tre lojtarët më të mirë të të gjitha kohërave të Milanit, Paolo Maldini, Franco Baresi dhe Alessandro Costacurta, si dhe disa lojtarë, në vitet e fundit, të cilët kanë arritur të bëhen lojtarë të rregullt në Seria A.Objektet e trajnimit janë të bazuara në Qendrën Sportive Vismara ( italiane : Centro Sportivo Vismara).

Sistemi i të rinjve AC Milan përfshin nëntë ekipe të grupmushave të ndryshme duke filluar nga nën-9 vjeç deri në nën-17 vjeç, dhe të ndarë si më poshtë:[10]

 • Allievi Nazionali (U-17)
 • Allievi Regionali (U-16)
 • Giovanissimi Nazionali (U-15)
 • Giovanissimi Regionali '98 (U-14)
 • Giovanissimi Regionali '99 (U-13)
 • Esordienti 2000 (U-12)
 • Esordienti 2001 (U-11)
 • Pulcini 2002 (U-10)
 • Pulcini 2003 (U-9)

Trofetë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Campionato Berretti: 7[9]
  • 1971–72, 1981–82, 1982–83, 1984–85, 1989–90, 1993–94, 2008–09
 • Campionato Allievi Nazionali: 4[9]
  • 1995–96, 2002–03, 2006–07, 2010–11
 • Campionato Giovanissimi Nazionali: 2[9]
  • 1991–92, 2009–10

Stafi aktual[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicioni Emri
Direktor Filippo Galli
Trajneri kryesor Aldo Dolcetti
Zëvendës trajner Alessandro Lazzarini
Trajneri i portierëve Beniamino Abate
Doktori i skuadrës Dario Ajelli

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Prospetto dei campi di gioco". legaseriea.it (në italisht). Lega Nazionale Professionisti Serie A. Marrë më 28 tetor 2010.
 2. ^ "Campo "Stadio"". centrosportivovismara.it (në italisht). Centro sportivo Peppino Vismara. Marrë më 28 tetor 2010.
 3. ^ "Struttura societaria". bilanciomilan.it (në italisht). Associazione Calcio Milan. 31 dhjetor 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 maj 2009. Marrë më 4 tetor 2010.
 4. ^ "Organisational chart". acmilan.com (në anglisht). Associazione Calcio Milan. Marrë më 9 gusht 2011.
 5. ^ "Final Eight Primavera: Roma–Milan 1–0". acmilan.com (në anglisht). Associazione Calcio Milan. 5 qershor 2011. Marrë më 9 gusht 2011.
 6. ^ "Primavera 2017/18". acmilan.com (në anglisht). Associazione Calcio Milan. Marrë më 5 tetor 2017.
 7. ^ "Squad - Milan". legaseriea.it (në anglisht). Lega Nazionale Professionisti Serie A. Marrë më 5 tetor 2017.
 8. ^ Mazzara, Pietro (11 shtator 2016). "Primavera, è Patrick Cutrone il primo capitano di questa stagione" [Primavera, Patrick Cutrone is the first captain of the season]. milannews.it (në italisht). Marrë më 11 shtator 2016. ....nel corso del campionato, la fascia sarà sul braccio di Mattia El Hilali, eletto come primo capitano. [...throughout the season, the armband will be worn by Mattia El Hilal, who has been nominated first captain.]
 9. ^ a b c d e f "Bacheca dei trofei". magliarossonera.it (në italisht). Marrë më 21 qershor 2010.
 10. ^ "Coaching ngritur 2011/2012: entuziazmi është çelësi". acmilan.com (në anglisht). Associazione Calcio Milano. 5 gusht 2011. Marrë më 9 gusht 2011.

Faqe të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Campionato Nazionale Primavera