A.C. Cesena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga AC Cesena)
Shko te: navigacion, kërko


Associazione Calcio Cesena është një klub futbolli italian me seli në Cesena, Emilia-Romagna. Klubi është formuar në vitin 1940 dhe fitoi promovimin e parë në Serie A në vitin 1973. Që atëherë e klubit ka mbledhur 11 sezonit në ligën e parë italiane, duke arritur në arritjet më të mira në 1976 me pozicionin 6 në Serie A dhe një afat të shkurtër në Kupën UEFA. të tjera tre promovime në serie A janë arritur në 1981, 1987 dhe 2010, ky i fundit pas dy promovimin radhazi nga ndeshja e tretë (Lega Pro) në 2009, dhe nga Serie B ne vitin 2010, si fitoi në ndeshjen finale të sezon. Aktualisht klubi është duke luajtur kampionatin e 11-të të saj Serie A. Ngjyrat e ekipit janë të bardha dhe te zeza.