Jump to content

ANT1

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
ANT1
Logoja e ANT1
ShtetiGreqi
Zona e transmetimitKombëtare
Programimi
Gjuha/ëtGreqsht
Përmasa e figurës1080i HDTV (e zvogëluar në 16:9 576i për ushqimimin SDTV)
Pronësia
PronariAntenna TV Single Member S.A. (Media Capital Partners ICAV, një degë e Antenna Greece BV)[1] 70% Antenna Group
30% MBC Group
Kanalet simotraANT1 Qipro
Makedonia TV
Historia
Nisur31 dhjetor 1989
Lidhjet
Faqja zyrtareANT1 TV
Disponueshmëria
Tokësore
DigeaNë të gjithë Greqinë me shpeshmëri vendase
Media transmetuese
ANT1 Pluswatch.antennaplus.gr

Antena, e njohur më mirë si ANT1, është një rrjet televiziv që transmetohet në Greqi. Drejtshkrimi i ndërkëmbyeshëm është lojë fjalësh në greqisht; ena (ένα) është numri grek një, kështu që ANT1 shqiptohet njësoj si Antena (Αντέννα). U nis më 31 dhjetor 1989,[2] dhe është në pronësi të Antenna Group. ANT1 ishte një rrjet i njohur në Greqi prej vitesh me linjën e saj të serialeve të telenovelave duke përfshirë dramat Lampsi dhe Kalimera Zoi.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transmetimi i parë ishte më 31 dhjetor 1989. Antena drejton gjithashtu Easy 97.2 dhe Rythmos 94.9 (një stacion radio vendas i muzikës pop në Athinë), si dhe rrjetet ndërkombëtare ANT1 Satellite (nga Amerika), ANT1 Pacific (nga Australia) dhe ANT1 Europe (nga Evropa dhe jashtë Ballkanit) të cilat transmeton programet më të mira të ANT1 për shikueshmërinë jashtë vendit. Ajo zotëron gjithashtu një aksion në Makedonia TV, një stacion televiziv me mbulim kombëtar në Greqi dhe Easy 97.5 me bazë në Selanik .

Programet që dikur shfaqeshin në ANT1 përfshijnë CBS Evening News nga SHBA. ANT1 Satellite News u shfaq gjithashtu deri në fund të viteve 1990. Studiot e Antenës TV janë të vendosura në periferi të Athinës, Marousi. Kulla e saj kryesore e transmetimit në Athinë është në qendrën tregtare Υμηττός (Imitos). Stacioni transmeton në mënyrë tokësore nëpërmjet një rrjeti përsëritësish në të gjithë Greqinë dhe Qipron.

Antena drejtohet nga Teodor Kirjaku. Ai shërbeu si Zëvendës President Ekzekutiv i Antenna Group SA (nga 1995) dhe si Drejtor Kryesor Operativ (nga shtatori 1998) deri në emërimin e tij në mars 1999 si Kryeshefi Ekzekutiv, vend të cilin e mbajti deri në emërimin e tij në janar 2002 si zëvendëskryetari i Grupit. Z.Kirjaku është Drejtor që nga shtatori 1998.[3]

Kanalet ndërkombëtare ANT1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 1993, Antena ka transmetuar programet e saj ndërkombëtarisht për shikueshmërinë greqishtfolëse jashtë vendit. Fillimisht, transmetimi ishte për disa orë çdo ditë, por që nga viti 2000 është zhvilluar në një kanal të plotë që punon njëzet e katër orë në ditë. ANT1 tashmë operon tre kanale televizive, nëpërmjet satelitit, të cilat ndryshojnë sipas objektivave të ndryshëm gjeografikë:

 • Antena Evropë për audiencë në Evropë (jashtë Greqisë dhe Qipros) e cila funksionon që nga viti 2006.[4]
 • Antena Paqësore për audiencë në Australi e cila funksionon që nga viti 1997.
 • Antena Satelit për audiencë në Amerikë që funksionon që nga viti 1993.

ANT1 HD[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

ANT1 filloi transmetimin në përkufizim të lartë (HD) në mbrëmjen e 1 marsit 2016. Programi transmetohet si transmetim normal dhe në shpeshmërinë e përkufizimit të thjeshtë, por transmetimi prind (HD vendas) lëshon vetëm atë që është shkrepur me këtë rezolucion.

Në vitin 2010, Antenna Group ka nisur shërbimin e medias në internet sipas kërkesës Netwix,[5] i disponueshëm për shikuesit në Greqi. Ai përfshin kryesisht video të shkurtra komedi të stilit Youtube të krijuara nga komedianët e famshëm grekë.

ANT1+[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga prilli 2022, Antenna Group ka nisur median e vet të transmetimit të bazuar në abonim,[6] e cila përfshin disa shfaqje si "Seres" dhe " I Gefira (Ura)", së bashku me shumë filma dhe seri televizive të huaja.

Polemika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në korrik 2022, pas vrasjes së Shinzo Abe, një segment lajmesh në ANT1 TV Greqi ndau të njëjtat imazhe të Hideo Kojima, duke e identifikuar atë si vrasësin e paramenduar. ANT1 TV Greqi hoqi videon të premten, por historia shkaktoi polemika të mëdha pasi u bë virale ndërkombëtarisht.[7][8][9][10] Gabimi fillimisht filloi të bëhej viral pasi politikani francez i së djathtës ekstreme Damien Rieu postoi në Twitter foto të Kojima në përgjigje të postimit të një politikani tjetër për vrasjen. Postimi i 4chan përdori një foto të Kojima dhe e etiketoi atë në mënyrë të rreme si një "ekstremist i majtë" me precedentë penalë. Si përgjigje, Hideo Kojima kërcënoi të padisë për postime të rreme,[11][12] duke deklaruar se ai "dënon fuqishëm përhapjen e lajmeve të rreme dhe thashethemeve që përcjellin informacion të rremë".[13]

Parullat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

ANT1 ka pasur parulla të ndryshme ndër vite duke përfshirë:

 • nga 1989 deri 1998: "ΑΝΤ1-Νούμερο Ένα" ("ANT1-Numri një")
 • nga 1998 deri 2000: "Όλα για σένα" ("Të gjitha për ty")
 • Sezonet 2000 – 2001: "Βλέπεις με την καρδιά σου" ("Shikon me zemrën tënde")
 • Sezonet 2001 – 2002: "Καλύτερα μαζί" ("Më mirë së bashku")
 • Sezonet 2003 – 2004: "Βλέπω ANT1" ("Shikoj ANT1")
 • Sezonet 2004 – 2005: "Η ζωή θέλει ANT1" ("Jeta do ANT1")
 • Sezonet 2005 – 2006: "Όλα παίζουν" ("Të gjitha luajnë")
 • Sezonet 2005 – 2006: "Δυνατά" ("Fortë")
 • Sezonet 2006 – 2007: "Μη χάνεις στιγμή" ("Mos humbit një çast")
 • Sezonet 2007 – 2008: "Βλέπεις καλά, είναι ΑΝΤ1." ("Sheh mirë, është ANT1")
 • nga 2008 deri 2012: "Freskët"
 • nga 2012 deri 2014: "Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή, δεν είναι πράγματα." ("Gjërat më të bukura në jetë, nuk janë gjëra.")
 • 2014 – Verë 2015: "Όλοι εδώ" ("Të gjithë këtu")
 • Verë – Vjeshtë 2015: "Καλοκαίρι εδώ" ("Vera këtu")
 • Vjeshtë 2015 – Vjeshtë 2017: ANT1
 • Vjeshtë 2017 – Verë 2018: Kjo është ANT1 ("Απίστευτο! E pabesueshme!")
 • Verë – Vjeshtë 2018: Ώρα για ANT1 ("Koha për ANT1")
 • Vjeshtë 2018 – sot: Είμαστε Ένα ("Jemi një")
 • 31 Dhjetor 2019 – 31 Dhjetor 2020: 30 Χρόνια Είμαστε Ένα ("30 vjet jemi një")

Logot[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Στο μετοχικό σχήμα του ΑΝΤ1 και του Μακεδονία TV το MBC Group (në greqisht). e-tetradio.gr. 26 prill 2022. Marrë më 26 prill 2022.
 2. ^ "ΑΝΤ1". Pagenews.gr (në greqisht). 2019-06-28. Marrë më 2020-12-26.
 3. ^ Company Overview of Antenna Group SA
 4. ^ "ANT1 Europe". www.antennaeurope.gr (në greqisht). Marrë më 2022-07-11.
 5. ^ "Netwix, το …επόμενο κανάλι του ΑΝΤ1". Τυπολογίες - όλα γύρω από τα media (në greqisht). 2019-06-07. Marrë më 2022-07-11.
 6. ^ Capital.gr. "Η συνδρομητική τηλεόραση 'κερδίζει' τους Έλληνες". Capital.gr (në greqisht). Marrë më 2022-07-11.
 7. ^ "Hideo Kojima wrongfully identified as Shinzo Abe's assassin". indy100 (në anglisht). 2022-07-11. Marrë më 2022-07-11.
 8. ^ "Hideo Kojima Misidentified As Shinzo Abe Assassin By News Channel, Politicians". Kotaku (në anglishte amerikane). 2022-07-08. Marrë më 2022-07-11.
 9. ^ "News Outlets Mistakenly Identify Abe Assassin as Hideo Kojima". www.vice.com (në anglisht). Marrë më 2022-07-11.
 10. ^ Ιαπωνία: δολοφονήθηκε ο Σίνζο Άμπε (në greqisht), arkivuar nga origjinali më 2022-07-05, marrë më 2022-07-05 {{citation}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 2022-07-08 (Ndihmë!)
 11. ^ Roth, Emma (2022-07-10). "Hideo Kojima's studio says it will consider 'legal action' after fake assassin posts circulate". The Verge (në anglisht). Marrë më 2022-07-11.
 12. ^ GameCentral (2022-07-11). "Hideo Kojima threatens legal action after 'fake news' link to Shinzo Abe death". Metro (në anglisht). Marrë më 2022-07-11.
 13. ^ "Shinzo Abe killing: Hideo Kojima threatens to sue over false posts". BBC News (në anglishte britanike). 2022-07-11. Marrë më 2022-07-11.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]