Jump to content

A Walk to Remember

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
A Walk to Remember
Regjia ngaAdam Shankman
Skenari ngaKaren Janszen
Bazuar nëA Walk to Remember nga Nicholas Sparks
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaJulio Macat
MontazhiEmma E. Hickox
MuzikaMervyn Warren

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaWarner Bros. Pictures
Data e publikimit
25 janar 2002
Kohëzgjatja
102 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$11.8 milion[2][3]
Fitimi$47.5 milion[3]

A Walk to Remember është një film dramatik romantik amerikan i vitit 2002 me regji nga Adam Shankman dhe shkruar nga Karen Janszen, bazuar në romanin e Nicholas Sparks të vitit 1999 me të njëjtin emër. Në film luajnë Shane West, Mandy Moore, Peter Coyote dhe Daryl Hannah, dhe është prodhuar nga Denise Di Novi dhe Hunt Lowry për Warner Bros. Pictures.

Ambienti i romanit të viteve 1950 u ndryshua nga fundi i viteve 1990 në fillim të viteve 2000 për filmin, pasi producentët ishin të shqetësuar se ai mund të mos tërheqë audiencën adoleshente. Filmi u xhirua në verën e vitit 2001 për 39 ditë në Wilmington, Karolina e Veriut, me shumë nga setet e huazuara nga seriali televiziv Dawson's Creek. Filmi, ashtu si edhe me librin, i kushtohet motrës së Sparks, Danielle, jeta e prekur nga kanceri e së cilës frymëzoi historinë.

A Walk to Remember u shfaq në teatër më 25 janar 2002 dhe ishte një sukses në arkë, duke fituar 47.5 milionë dollarë kundrejt buxhetit prej 11.8 milionë dollarësh. Filmi mori vlerësime përgjithësisht negative nga kritikët, shumica e të cilëve kritikuan butësinë dhe parashikueshmërinë e tij, ndërsa të tjerët vlerësuan sinqeritetin e tij dhe interpretimet e aktorëve kryesorë. Filmi u publikua në DVD në korrik 2002, dhe një "Version i modifikuar nga familja" u publikua më vonë në dhjetor.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Beaufort, Karolina e Veriut, maturanti popullor dhe rebel i shkollës së mesme Landon Carter dhe miqtë e tij kanë pirë jashtëligjshëm në terrenet e shkollës. Ata joshin një student të ri, Clay Gephardt, në një fabrikë, duke shpresuar ta "përqeshnin" atë, me një detyrë fillestare në grupin e tyre elitar të miqësisë. Megjithatë, Clay plagoset rëndë, gjë e cila vihet në vëmendje të drejtorit të shkollës nëpërmjet zbatimit të ligjit.

Në një përpjekje për të shmangur përfshirjen e ligjit, drejtori i jep Landon zgjedhjen për t'u përjashtuar nga shkolla ose për të përfunduar disa projekte shërbimi, të cilat përfshijnë mësimin e fundjavës, detyrat e kujdestarisë dhe pjesëmarrjen në lojën e shkollës. Duke zgjedhur këtë të fundit, Landon njihet më tej me Jamie Sullivan, vajzën e ministrit vendas Baptist. Ai kurrë më parë nuk ka ndërvepruar me të për shkak të status quo-së në shkollën e mesme, edhe pse ata e kanë njohur njëri-tjetrin shumicën e jetës së tyre.

Landon fillon të luftojë me lojën dhe me ngurrim kërkon udhëzime nga Jamie, i cili pranon ta ndihmojë me kushtin që ai të mos bie në dashuri me të, por Landoni e hedh poshtë atë si një ide të marrë. Ata fillojnë të praktikojnë së bashku në shtëpinë e saj pas shkollës. Fillon të krijohet një lidhje mes tyre derisa Landoni tregohet i pasjellshëm me Jamie në shkollë për t'u bërë përshtypje miqve të tij, dhe ajo e kupton që Landoni dëshiron ta mbajë të fshehtë miqësinë e tyre nga të tjerët, kështu që ajo vendos të distancohet. Landon vendos të mbledhë veprimet e tij, kur mori një thirrje zgjimi nga Jamie. Ai u pajtua me Clay dhe kërkoi falje për atë që ndodhi dhe vendosi të mësonte vetë linjat e tij.

Në natën e hapjes së shfaqjes, Jamie mahnit Landon dhe publikun me zërin dhe bukurinë e saj. Kur Xhemi mbaron së kënduari drejt fundit, Landon e puth në mënyrë impulsive pak para mbylljes së perdes. Më pas, Jamie shmang Landon derisa miqtë e tij bëjnë një shaka mizore me të, të udhëhequr nga Belinda, ish e dashura e tij e inatosur, e cila dëshiron që ata të pajtohen pavarësisht mungesës së interesit të Landon. Në kundërshtim me miqtë e tij, ai e mbron atë dhe ajo përfundimisht ngroh përsëri me të. Ai i kërkon asaj të shkojë në një takim, për të cilën Jamie tregon se ajo nuk lejohet të takohet. Landon viziton kishën për t'i kërkuar leje babait të saj. Fillimisht ai heziton, por është dakord.

Takimi i tyre i parë është një sukses dhe çon në një tjetër. Marrëdhënia e tyre forcohet pasi ata vërtet dashurohen me njëri-tjetrin dhe gjithçka duket mirë. Megjithatë, gjatë një takimi, Jamie rrëfen se nuk po bën plane për të ardhmen, sepse ka leukemi dhe nuk i është përgjigjur trajtimit. Gjendja e saj përkeqësohet dhe ajo dërgohet në spital. Landon largohet me makinë për të kërkuar ndihmë për të nga babai i tij i larguar, i cili është mjek. Landon kthehet në lot pasi ndihet i zhgënjyer nga paaftësia e babait të tij për të ndihmuar.

Pasi mësuan për gjendjen e Jamie, miqtë e Landon vijnë tek ai dhe i kërkojnë falje për trajtimin e tyre në të kaluarën ndaj saj, duke i ofruar mbështetjen e tyre. Ndërsa ajo pranohet, Jamie i jep Landon një libër që dikur i përkiste nënës së saj të ndjerë dhe i thotë se ai është engjëlli i saj. Pa e ditur Landon, asaj i sigurohet kujdesi privat në shtëpi nëpërmjet babait të tij për të lehtësuar barrën financiare të babait të saj.

Landon ndërton një teleskop për Jamie për të parë një yll që i vuri emrin e saj, me ndihmën e babait të saj. Pikërisht atëherë ai i kërkon asaj të martohet me të. Xhemi pranon me lot dhe ata martohen në kishën ku ishte martuar nëna e saj. Landon reflekton se verën e tyre të fundit së bashku e kaluan si burrë e grua dhe se ajo kishte vdekur shpejt pas kësaj.

Katër vjet më vonë, Landon kthehet në Beaufort për të vizituar babanë e Jamie, duke zbuluar se ai ishte pranuar në shkollën e mjekësisë. Kur Landon ankohet se Jamie nuk ishte kurrë në gjendje të dëshmonte një mrekulli, babai i saj përgjigjet se mrekullia ishte vetë Landoni.

Më pas, Landon shpreh dhimbjen për vdekjen e Jamie, por e përshkruan dashurinë e tyre si era: ai nuk mund ta shohë atë, por mund ta ndjejë.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Frymëzimi për A Walk to Remember ishte motra e Nicholas Sparks, Danielle Sparks Lewis, e cila vdiq nga kanceri në vitin 2000. Në një fjalim që mbajti pas vdekjes së saj në Berlin, autori pranon se "Në shumë mënyra, Jamie Sullivan ishte motra ime më e vogël". Komploti u frymëzua nga jeta e saj; Danielle takoi një burrë që donte të martohej me të, "edhe kur e dinte se ajo ishte e sëmurë, edhe kur e dinte se ajo mund të mos ia dilte".[4] Si libri ashtu edhe filmi i kushtohen Danielle Sparks Lewis.

Ajo u filmua në Wilmington, Karolina e Veriut në verën e vitit 2001, në të njëjtën kohë që Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002) dhe shfaqja televizive Dawson's Creek po filmoheshin atje. Shumë nga grupet ishin nga Dawson's Creek (1998) - veçanërisht shkolla, spitali dhe shtëpia e Landon.[5] Koha totale e xhirimeve ishte vetëm 39 ditë, pavarësisht se Moore ishte në gjendje të punonte vetëm 10 orë në ditë sepse ishte e mitur.[5] Daryl Hannah, e cila kishte veshur një parukë kafe si personazhi i saj, kishte marrë një injeksion kolagjeni në buzët e saj, i cili shkoi keq dhe shkaktoi ënjtje të dukshme. Megjithatë, në fund të xhirimeve, simptomat ishin më pak të dukshme.

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjisori Shankman donte që personazhet kryesore të portretizoheshin nga aktorë të rinj: "Doja aktorë të rinj me të cilët adoleshentët mund të lidheshin", tha ai.[6] Shankman organizoi një takim me Shane West pasi e pa atë në një revistë. Ai po kërkonte dikë që mund të kalonte nga të qenit shumë i errët në shumë i lehtë. Ai e përshkroi zgjedhjen e tij si "një instinkt" që kishte për Westin, i cili do të shfaqej pothuajse në çdo skenë dhe duhej "të ishte tepër i zemëruar dhe vetë-urrente ose çmendurisht i dashuruar dhe heroik." Në përgjithësi nuk lexoja histori dashurie, por pasi lexova skenarin, e dija se mezi prisja të lexoja librin, në mënyrë që të kuptoja vërtet historinë e Nicholas Sparks dhe mënyrën se si ai e imagjinonte personazhin e Landon. Është një histori e bukur dhe personazhet janë shumë e besueshme, gjë që më tërhoqi në projekt.[6]

Shankman tha për Moore se ajo "ka zërin dhe fytyrën e një engjëlli" dhe shtoi se ajo është e shkëlqyeshme.[7] Moore shpjegoi se ajo ishte prekur nga libri: "Kam pasur një reagim të tillë visceral ndaj tij, saqë më kujtohet se nuk mund të lexoja sepse isha pothuajse duke u hiperventiluar ndërsa po qaja". Duke komentuar filmin, ajo tha: "Ishte filmi im i parë dhe unë e di që njerëzit thonë se mund të jetë klishe dhe është një grindje lotësh ose është i çuditshëm, por për mua, është gjëja për të cilën jam më shumë krenare."[7]

Krahasimet me romanin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërsa ka shumë ngjashmëri me romanin e Nicholas Sparks, u bënë shumë ndryshime. Në faqen e tij personale, Sparks shpjegon vendimet pas dallimeve. Për shembull, ai dhe producenti vendosën të përditësojnë mjedisin nga vitet 1950 në 1990, duke u shqetësuar se një film i vendosur në vitet '50 do të dështonte të tërheqë adoleshentët. "Për t'i interesuar," shkruan ai, "ne duhej ta bënim historinë më bashkëkohore."[9] Për ta bërë përditësimin të besueshëm, shakatë dhe sjellja e Landon janë më të këqija se sa në roman; siç vëren Sparks, "gjërat që bënin djemtë adoleshentë në vitet 1950 për t'u konsideruar pak "të përafërt" janë të ndryshme nga ato që bëjnë djemtë adoleshentë në vitet 1990 për t'u konsideruar "të përafërt"".[8]

Sparks dhe producenti ndryshuan gjithashtu shfaqjen në të cilën shfaqen Landon dhe Jamie. Në roman, Hegbert shkroi një dramë për Krishtlindje që ilustron se si ai dikur luftoi si baba. Për shkak të kufizimeve kohore, nën-komploti që tregon se si ai i kapërceu betejat e tij nuk mund të përfshihej në film. Sparks ishte i shqetësuar se "njerëzit që nuk e kishin lexuar librin do të pyesnin nëse Hegbert ishte një baba i mirë", duke shtuar se "për shkak se ai është një baba i mirë dhe ne nuk donim që kjo pyetje të zgjatej, ne e ndryshuam shfaqjen".[8]

Një ndryshim domethënës është se në fund të romanit, ndryshe nga filmi, është e paqartë nëse Xhemi vdiq apo thjesht u zhduk në botën e hijes. Sparks thotë se ai e kishte shkruar librin duke e ditur se ajo do të vdiste, por ishte "rritur në dashuri me Jamie Sullivan" dhe kështu zgjodhi "zgjidhjen që përshkruante më së miri ndjenjën e saktë që kisha në lidhje me motrën time në atë moment: domethënë, ajo Shpresoja se ajo do të jetonte.”[9]

Vlerësime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Ceremonia Kategoria Marrësit Result
2002 MTV Movie Awards Best Breakthrough Female Performance Mandy Moore Fitues/e
Teen Choice Awards Choice Breakout Movie Actress Mandy Moore Fitues/e
Choice Movie Chemistry Shane West dhe Mandy Moore Fitues/e
Choice Movie Liplock Shane West dhe Mandy Moore Kandidat/e

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "A WALK TO REMEMBER (PG)". British Board of Film Classification (në anglisht). 6 mars 2002. Marrë më 12 shkurt 2016.
  2. ^ "A Walk to Remember (2002) - Financial Information". The Numbers (në anglisht).
  3. ^ a b "A Walk to Remember (2002)". Box Office Mojo (në anglisht). Internet Movie Database. 2 maj 2002. Marrë më 12 shkurt 2016.
  4. ^ Sparks, Nicholas (2000). "Background information on A Walk to Remember, from a speech given in Berlin, Germany for Heyne Verlag" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më shtator 3, 2009. Marrë më korrik 12, 2007.
  5. ^ a b Adam Shankman (2002). "A Walk to Remember" DVD Commentary (në anglisht).
  6. ^ a b "A Walk to Remember – about the film – casting". Warnerbros.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2014. Marrë më 6 janar 2013.
  7. ^ Kaufman, Amy (4 shkurt 2010). "Nicholas Sparks is a master of romance". Los Angeles Times (në anglisht). Marrë më 6 janar 2013.
  8. ^ a b Sparks, Nicholas. "Nicholas Sparks on the Movie Adaptation of A Walk to Remember" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2008. Marrë më 12 mars 2010.
  9. ^ Sparks, Nicholas. "FAQ on 'A Walk to Remember' – Did Jamie Die?" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2008. Marrë më 12 mars 2010.