A e dini se: Zoologji

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
A e dini se organizimi këtu është bërë sipas temave?
Shkencat Natyrore dhe Matematika
Astronomi Informatikë Kimi
Matematikë Mjekësi Statistikë
Biologji Fizikë Zoologji
Shkencat e Zbatuara
Albanologji Agrikulturë Arkitekturë
Biznes Komunikim Arsimim
Inxhinieri Shtet Ligj
Politikë Programim Teknologji
Transport Internet
Shkencat Sociale dhe Filozofia
Antropologji Arkeologji Filozofi
Gjeografi Gjuhë Letërsi
Histori Luftë Mitologji
Psikologji Sociologji
Fe dhe pa fe
Ateizëm Budizëm Baptizëm
Hinduizëm Judaizëm Islam
Krishterim Shtrigëri
Kultura dhe Arti
Aktrim Argëtim Gatim
Internet Art Lojëra
Artizanat Sport Turizëm
Televizion
Tjera
Njeriu Shqipëria Kosova
Personalitete Civilizim Ushqim
 1. Delja
 2. Thëllënza
  • Thëllënza është në gjendje që 30 ditë të jetojë pa ushqim.
 3. Flutura
  • Flutura më e madhe në botë është ajo e Braziliane Erebius Agripina që ka gjatësi të krahëve të hapura 20–25 cm.
  • Fluturat shijojne me ane te këmbëve.
 4. Struci
  • Syri i një struci është më i madh se truri i tij.
 5. Macja
  • Në trurin e maceve ka 32 muskuj.
  • Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.
  • Shkencëtarët britanik kanë llogaritur se macet, të cilat ata i mbajnë në shtëpi për 1 vit asgjësojnë 50 milion minjë dhe 20 milion zogj të vegjël.
 6. Miu
  • Minjtë mund të durojnë pa ujë me tepër se devet.
 7. Ariu
  • Një ari i rritur mund të vrapojë po aq shpejt sa një kalë.
 8. Delfini
  • Delfinet flen me një sy hapur.
 9. Peshkaqeni
  • Peshkaqenët nuk sëmuren.
 10. majmuni
  • Thuhet se në Kostarikë është zbuluar një majmun me gjatësi 4.3 metra. Sipas këtij zbulimi del se King Kongu i njohur në film mund të ketë qenë i vërtetë !!
  • krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.
 11. Kali
  • Kuajt flejnë në këmbë, ata mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne këmbë.
 12. Shqiponja
  • Një shqiponjë mund ta shohë gjahun deri në 3000 metra larg.
 13. Milingona
  • Hyrja e folesë së milingonës drejtohet përherë nga Veriu.
  • Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.
 14. Krokodili
  • Krokodili, vazhdon e zgjatet(rritet) deri ne diten e fundit te jetes.
  • Krokodili me gjatesine rekord, është gjetur ne Amerike, dhe ishte i gjate 7,2 metra.
  • Lotet e krokodilit : Prej kohesh njerëzit kishin vene re se krokodilet pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin. Kjo dukuri te linte pershtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrene. Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizine e njerezve te ligj. E verteta është se krokodilit nuk i vjen keq për kafshen e ngrene por është gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikerisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes e cila del jashtë ne formen e pikave te loteve.
 15. Elefanti
  • Elefanti me gjithë peshën e tij të rëndë mund të vrapojë me shpejtësi rreth 40 km/h duke ia kaluar edhe njeriut.
  • Elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjël.
 16. Shpejtësia disa kafshëve
  • Kërmilli lëviz me shpejtësi prej 0,05 km/h, rreth 100 herë më ngadal se njeriu. Breshka konsiderohet se ec ngadal por ajo arrin 0,37 km/h. Macja ecën me shpejtësi 50 km/h. Miu arrin shpejtësi rreth 10 km/h.
 17. Bleta
  • Për te prodhuar një kilogram mjalte,një blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe për këtë te pershkoje një rruge me gjatesi rreth 300.000 kilometra.
  • Bleta është i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.
 18. Kanguri
  • Kur u duken për here te pare ne Australi, europianet vune re një kafshe te cuditshme: ajo ecte me kembet e prapsme ndërsa ne bark kishte një si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.
  • -Ç"është kjo? - i pyesnin ata indigjentet.
  • -Kan-gu-ru
  • - pergjigjeshin ata.
  • Qe nga ajo kohe kafsha e çuditshme u quajt kanguru. Kur me vone studjuan gjuhen vendase, evropianet mesuan se fjala "kanguru" do te thot "nuk kuptoj".
 19. Breshka
  • Breshka mund të ecë me 10 km në orë.
  • Breshka mund të arrijë me lehtësi 100 vjetë jetë.
 20. Peshku
  • Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodh vetëm pas 10 min.
  • Trimmatom nanus është peshku më i vogel në botë me gjatsi 8.6 mm mashkulli dhe 8.9 mm femra.
 21. Zogu
 22. Qukapiku
  • Qukapiku në ditë ha mesatarisht 3000 kandrra.
 23. Mushkonja
 24. Derri
  • Bartës i rekordit për derrin më të dhjamosur në histori e ka amerikani Eber Big Boy i cili jetonte në shtetin Carolina. Ai kishte derrin që peshonte 863,6 kg.
  • Derri mundë të dhjamoset aq shumë sa në dhjamin e tijë mund të jetojnë minjtë ai pa i kuptuar fare.