Abaz Hado

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Abaz Hado piktor, grafist, studjues dhe menazher arti

Abaz Hado lindi në Shijak në 1957. Është piktor, grafist, studjues dhe menazher arti. Ai kreu studimet në Institutin e Lartë të Arteve në Tiranë për Pikturë Monumentale dhe u specializua si kritik arti. Punimet e tij ndodhen në GKA, Tiranë dhe në mjaft koleksione private në Itali, Japoni, Austri, SHBA, Norvegji, Gjermani, Greqi, Angli. Abaz Hado është dhe kryetar i shoqatës Çamëria.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]