Abdurrahman es-Sudejs

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Abdul Rahman al-Sudais

Abdul Rahman Ibn Abdul Aziz as-Sudais (Arabisht: عبد الرحمن السديس) lindi më 10 shkurt 1960 në Riad, Arabia Saudite. Ai është ImamXhaminë e MadheMekë dhe Qāriʾ i njohur (lexues i Kuranit).

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Al-Sudaisi është nga fisi Anza, ai e ka memorizuar Kur'anin që nga mosha 12 vjeç.[1] Në moshën 22 vjeç, ai e morri imamllëkun dhe e bëri hutben e parë në Meke më 1984, përveç kësaj Suad Al-Shuraim ishte partner i tij nga viti 1991 deri në vitin 2006 në namazet e teravisë dhe pësëri në vitin 2014.[2] Nga viti 2010 deri në vitin 2012, ai e vizitoi Britaninë, Indinë, Malajzinë dhe Pakistanin. Në mesin e aktivitetit të tij ka qenë në seminar në Malajzi në 2011, ku ai foli për civilizimin Islamik.

Ai u emërua si kreu i "Presidencës për dy Xhamitë të Shenjta në rangun e ministrit" nga urdhëri mbretëror më 8 maj 2012.[2] He is also a member of the Arabic Language Academy at Mecca.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ninth Session" (në anglisht). Dubai International Holy Quran Award. 2006. Arkivuar nga origjinali origjinali më shkurt 2008. Marrë më 2007-03-19.
  2. ^ a b "Profile: Sheikh Abdul Rahman Al-Sudais". aawsat.net (në anglisht). Asharq Al-Awsat. 9 maj 2012. Marrë më 19 tetor 2014.
  3. ^ أ.د. عبد الرحمن بن عبد العزيز السديس. Official website of the Academy, 9 February 2015. Accessed 8 November 2016.