Abdyl-Aziz ibn Abdullah Al esh-Shejh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

‘Abdu’l-‘Azīz ibn ‘Abdu’llāh ibn Muḥammed ibn ‘Abdu’l-Laṭīf Āl esh-Sheikh (Arabisht: عبد العزيز بن عبد الله بن محمد بن عبد اللطيف آل الشيخ) lindi më 30 nëntor 1943, është dijetarë myslimanë dhe myfti i madh i Arabisë Saudite.[1] Si myfti, ai është edhe kreu i komitetit i përhershëm për kërkime islamike dhe lëshimin e fetvave.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Schmitt, Eric; Shanker, Thom (2008-03-18). "U.S. adapts cold-war idea to fight terrorists". New York Times (në anglisht). Saudi Arabia 's top cleric, Grand Mufti Sheik Abdul Aziz al-Asheik, gave a speech last October warning Saudis not to join unauthorized jihadist activities, a statement directed mainly at those considering going to Iraq to fight the American-led forces.