Abe Vigoda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Abe Vigoda
Abe Vigoda Fish Barney Miller 1977.JPG
Vigoda më 1977 në Barney Miller
Informacione personale
Vendlindja Brooklyn, New York, SHBA
Vendvdekja Woodland Park, New Jersey, SHBA
Bashkëshort(ja) Sonja Gohlke, gruaja e parë, dhe Beatrice Schy, gruaja e dytë 1968-1992 (vdekja e saj)
Kombësia amerikan


Abraham Charles "Abe" Vigoda ( /vɪˈɡdə/; 24 shkurt, 1921[1]26 janar, 2016) aktor amerikan i filmit dhe televizionit, djali i Samuel dhe Lena (Moses) Vigoda, emigrantë hebrenj nga Rusia.[2][3]

Vigoda është bërë i njohur për rolin e Sal Tessios në filmin e Francis Ford Coppolas The Godfather.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hamrick, Craig; Jamison, R. J. (2012). Barnabas & Company: The Cast of the TV Classic Dark Shadows (në anglisht). Bloomington, IN: iUniverse. f. 445. ISBN 978-1-4759-1034-6.
  2. ^ U.S. Census, April 1, 1930, State of New York, County of Kings, Borough of Brooklyn, enumeration district 566, p. 14-A, family 10.
  3. ^ "Abe Vigoda Biography (1921-)". Film Reference. Retrieved January 4, 2013.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]