Abe Vigoda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Abe Vigoda
Abe Vigoda Fish Barney Miller 1977.JPG
Vigoda më 1977 në Barney Miller
Emri: Abraham Charles Vigoda
Ditëlindja: 24 shkurt 1921
Vendlindja: Brooklyn, New York, SHBA
Ditëvdekja: 26 janar 2016
Vendvdekja: Woodland Park, New Jersey, SHBA
Bashkëshort(ja): Sonja Gohlke, gruaja e parë, dhe Beatrice Schy, gruaja e dytë 1968-1992 (vdekja e saj)
Kombësia: amerikan

Abraham Charles "Abe" Vigoda ( /vɪˈɡdə/; 24 shkurt, 1921[1]26 janar, 2016) aktor amerikan i filmit dhe televizionit, djali i Samuel dhe Lena (Moses) Vigoda, emigrantë hebrenj nga Rusia.[2][3].

Vigoda është bërë i njohur për rolin e Sal Tessios në filmin e Francis Ford Coppolas The Godfather.

Jeta e hershme[redakto | redakto tekstin burimor]

Kariera[redakto | redakto tekstin burimor]

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Film[redakto | redakto tekstin burimor]

Televizion[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Barnabas & Company: The Cast of the TV Classic Dark Shadows. Bloomington, IN: iUniverse 2012, ISBN 978-1-4759-1034-6
  2. ^ U.S. Census, April 1, 1930, State of New York, County of Kings, Borough of Brooklyn, enumeration district 566, p. 14-A, family 10.
  3. ^ "Abe Vigoda Biography (1921-)". Film Reference. Retrieved January 4, 2013.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Abe Vigoda