Jump to content

Abixhan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
shtrirja gjeografike
Abidjan

Abidjan (shqiptimi: Abidaxhan) është de juro kryeqyteti i Bregut të Fildisht dhe qyteti më i populluar i këtij vendi.

Si kryeqytet i ktij vendi de fakto konsiderohet Yamoussoukro.

Sipërfaqja e qytetit është 2.119 km² dhe ka një popullsi prej 3.660.682 (2003) dhe një densitet prej 1.728 ab./km².

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti u rrit për shkak të ndërtimit të një skelë të re në vitin 1931, si edhe me caktimin e saj si kryeqytet i kolonisë franceze në vitin 1933. Hapja e kanalit Vridi në 1951 ka lejuar një rritje të konsiderueshme të portit. Në vitin 1983, Yamoussoukro u caktua si kryeqytet kombëtar, por shumica e zyrave qeveritare dhe ambasadat e huaja mbetën në Abidaxhan. Në nëntor 2004, 2 milion në 3 milion njerëz në qytet, organizuan një gjueti të bardhëve. Evropianët lënë vendin.

Krytari i Bashkis: Pierre Djédji Amondji.