Jump to content

Academy Award i 80-të

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Academy Award - 2008

Academy Award i 80-të ,(Ceromonia e Oskarit 2008 / orig. 80th Academy Awards), u mbajt më 25 shkurt 2008 në Kodak Theatre në Los Anxhelos. Është radha e 80-të e Annual Academy Awards. Në këtë vit shpërblehen filmat më të mirë të vitit të kaluar 2007.

Prezantimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

80th Academy Awards u prezantuar nga Jon Stewart. Ishte udhëheqja e dytë e Jon Stewart të ceremonisë, për her të parë ai ceremoninë e udhëhoqi në vitin 2006.

Nominime dhe Fitime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi më i miri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Denzel Washington
Atonement
Juno
Michael Clayton
No Country for Old Men
There Will Be Blood

Regjia më e mirë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Martin Scorsese
Paul Thomas Anderson - There Will Be Blood
Joel Coen and Ethan Coen - No Country for Old Men
Tony Gilroy - Michael Clayton
Jason Reitman - Juno
Julian Schnabel - The Diving Bell and the Butterfly

Aktori më i mirë kryesor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Helen Mirren
George Clooney - Michael Clayton
Daniel Day-Lewis - There Will Be Blood
Johnny Depp - Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Tommy Lee Jones - In the Valley of Elah
Viggo Mortensen - Eastern Promises

Aktorja më e mirë kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Forest Whitaker
Cate Blanchett - Elizabeth: The Golden Age
Julie Christie - Away from Her
Marion Cotillard - La Vie en Rose (La môme)
Laura Linney - The Savages
Ellen Page - Juno

Aktori më i mirë dytësor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Jennifer Hudson
Casey Affleck - The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
Javier Bardem - No Country for Old Men
Philip Seymour Hoffman - Charlie Wilson's War
Hal Holbrook - Into the Wild
Tom Wilkinson - Michael Clayton

Aktorja më e mirë dytësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Alan Arkin
Cate Blanchett - I'm Not There
Ruby Dee - American Gangster
Saoirse Ronan - Atonement
Amy Ryan - Gone Baby Gone
Tilda Swinton - Michael Clayton

Skripti më i miri origjinal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Harrison Ford
Juno - Diablo Cody
Lars and the Real Girl - Nancy Oliver
Michael Clayton - Tony Gilroy
Ratatouille - Brad Bird
The Savages - Tamara Jenkins

Skripti më i miri i adaptuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Josh Brolin dhe James McAvoy
Atonement - Christopher Hampton, prej Atonement, romani nga Ian McEwan
Away from Her - Sarah Polley, prej "The Bear Came over the Mountain", tregim i shkurtë nga Alice Munro
The Diving Bell and the Butterfly - Ronald Harwood, prej Le scaphandre et le papillon, memoir nga Jean-Dominique Bauby
No Country for Old Men - Joel and Ethan Coen, prej No Country for Old Men, romani nga Cormac McCarthy
There Will Be Blood - Paul Thomas Anderson, prej Oil!, romani nga Upton Sinclair

Kamera më e mira[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Cameron Diaz
Roger Deakins - The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
Seamus McGarvey - Atonement
Janusz Kaminski - The Diving Bell and the Butterfly
Roger Deakins - No Country for Old Men
Robert Elswit - There Will Be Blood

Art direktimi më i miri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Cate Blanchett
Arthur Max dhe Beth Rubino - American Gangster
Sarah Greenwood dhe Katie Spencer - Atonement
Dennis Gassner dhe Anna Pinnock - The Golden Compass
Dante Ferretti dhe Francesca Lo Schiavo - Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Jack Fisk dhe Jim Erickson - There Will Be Blood

Projektues më i miri i kostumeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Jennifer Garner
Albert Wolsky - Across the Universe
Jacqueline Durran - Atonement
Alexandra Byrne - Elizabeth: The Golden Age
Marit Allen - La Vie en Rose
Colleen Atwood - Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Tingulli më i miri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Jonah Hill dhe Seth Rogen
Scott Millan, David Parker dhe Kirk Francis - The Bourne Ultimatum
Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff dhe Peter Kurland - No Country for Old Men
Randy Thom, Michael Semanick dhe Doc Kane - Ratatouille
Paul Massey, David Giammarco dhe Jim Steube - 3:10 to Yuma
Kevin O'Connell, Greg P. Russell dhe Peter J. Devlin - Transformers

Prerja më e mira e tingullit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Jonah Hill dhe Seth Rogen
Karen Baker Landers dhe Per Hallberg - The Bourne Ultimatum
Skip Lievsay - No Country for Old Men
Randy Thom and Michael Silvers - Ratatouille
Matthew Wood - There Will Be Blood
Ethan van Der Ryn and Mike Hopkins - Transformers

Prerja më e mira[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Renée Zellweger
Christopher Rouse - The Bourne Ultimatum
Juliette Welfling - The Diving Bell and the Butterfly
Jay Cassidy - Into the Wild
Roderick Jaynes - No Country for Old Men
Dylan Tichenor - There Will Be Blood

Makiazhi më i miri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Katherine Heigl
Didier Lavergne dhe Jan Archibald - La Vie en Rose
Rick Baker and Kazuhiro Tsuji - Norbit
Ve Neill and Martin Samuel - Pirates of the Caribbean: At World's End

Efekti më i miri vizuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Dwayne Johnson
The Golden Compass
Pirates of the Caribbean: At World's End
Transformers

Kënga më e mira[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga John Travolta
Glen Hansard dhe Marketa Irglova - "Falling Slowly" prej Once
Alan Menken dhe Stephen Schwartz - "Happy Working Song" prej Enchanted
Alan Menken dhe Stephen Schwartz - "So Close" prej Enchanted
Alan Menken dhe Stephen Schwartz - "That's How You Know" prej Enchanted
Jamal Joseph, Charles Mack dhe Tevin Thomas - "Raise It Up" prej August Rush

Muzikë filmi më e mira[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Amy Adams
Dario Marianelli - Atonement
Alberto Iglesias - The Kite Runner
James Newton Howard - Michael Clayton
Michael Giacchino - Ratatouille
Marco Beltrami - 3:10 to Yuma

Filmi më i miri i animuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Anne Hathaway und Steve Carell
Persepolis
Ratatouille
Surf's Up

Filmi i shkurtë më i miri i animuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Barry B. Benson (Jerry Seinfeld) nga Bee Movie
I Met the Walrus
Madame Tutli-Putli
Even Pigeons Go To Heaven
My Love
Peter and the Wolf

Filmi më i miri i shkurtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Owen Wilson
At Night
The Substitute
The Mozart of Pickpockets
Tanghi Argentini
The Tonto Woman

Filmi dokumentar më i miri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Tom Hanks
No End in Sight
Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience
Sicko
Taxi to the Dark Side
War/Dance

Filmi dokumentar i shkurtë më i miri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Tom Hanks dhe ushtarët e US Army në Irak (ndërmjet satelitit)
Freeheld
La Corona
Salim Baba
Sari's Mother

Filmi më i miri i huaj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Penélope Cruz
Beaufort (Izraeli) në gjuhën hebraike
Die Fälscher (Austria) në gjuhën gjermane
Katyń (Polonia) në gjuhën polake
Mongol (Kazakistani) in gjuhën mongoleze
12 (Rusia) in gjuhën ruse

Çmimet të nderuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oskar të nderuar: Robert F. Boyle (prezantuar nga Nicole Kidman)
Gordon E. Sawyer Award: David Grafton
John-A.-Bonner-Medaille: David Inglish