Ace Ventura: Pet Detective

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ace Ventura: Pet Detective
Regjia ngaTom Shadyac
Shkruar ngaJack Bernstein
Tom Shadyac
Jim Carrey
ProdhuesiJames G. Robinson
LuajnëJim Carrey
Sean Young
Courteney Cox
Tone Loc
Dan Marino
KinematografiaJulio Macat
MontazhiDon Zimmerman
MuzikaIra Newborn

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaWarner Bros.
Data e publikimit
4 shkurt 1994
Kohëzgjatja
86 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti15 milionë dollarë[1]
Fitimi107.2 milionë dollarë[1]

Ace Ventura: Pet Detective është një film amerikan komedi e vitit 1994, që interpreton Jim Carrey si Ace Ventura, një detektiv kafshësh, i cili ka për detyrë të gjejë nuskën e delfinëve të rrëmbyer të ekipit të futbollit Miami Dolphins. Në film luan ish-qendërmbrojtësi i Miami Dolphins Dan Marino dhe paraqet një pamje cameo nga grupi death metal Cannibal Corpse.

Përveç fillimit të karrierës së filmit të Carrey, ajo gjithashtu nxori filmin vazhdues Ace Ventura: When Nature Calls (1995), serinë e animuar Ace Ventura: Pet Detective (tre sezone, 1995–2000), dhe më vonë, vazhdimi në videofilmin Ace Ventura Jr .: Pet Detective (2009).

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ace Ventura është një detektiv privat e bazuar në Miami, i cili specializohet në marrjen e kafshëve të zbutura ose robëruese. Ai lufton për të paguar qiranë e tij, dhe shpesh është tallur nga Departamenti i Policisë së Miamit, i udhëhequr nga toger Lois Einhorn, i cili e konsideron Ventura të pafalshëm. Dy javë para se Miami Dolphins do të luajë në Super Bowl, nuskë e tyre, një delfin me emrin Snowflake, është rrëmbyer. Melissa Robinson, shefi publicist i Dolphins, punëson Ventura për të gjetur Snowflake.

Duke kërkuar akuariumin e Snowflake për të dhëna, Ventura gjen një gur të qelbtë portokalli të rrallë me trekëndësh, të cilin ai e njeh si pjesë e një unaze të Kampionatit të Ligës Kombëtare të Futbollit të vitit 1984. Ace dyshon se miliarderi Ronald Camp mund të ketë vjedhur Snowflake, pasi ai është i njohur për mbledhjen e kafshëve ekzotike përmes mjeteve dhe burimeve më pak se sa me reputacion. Ventura dhe Melissa vërshojnë në ahengun e Camp, ku Ventura gabon një peshkaqen për Snowflake dhe gati se hahet. Camp kërkon falje dhe shtrëngon dorën e Ventura, duke zbuluar në njërën nga gishtat e tij një gur qelibar identik me atë të gjetur Ventura. Duke marrë vendimin e Camp, pasi nuk i mungonte guri qelibar, Ventura konkludon se një anëtar i rreshtit të Miami Dolphins më 1984 mund të ketë rrëmbyer Snowflake dhe të përpiqet të identifikojë fajtorin nga unazat e tyre. Sidoqoftë, ai zbulon se unazat e të gjithë anëtarëve të ekipit janë të paprekur.

Roger Podacter, shefi i operacioneve të ekipit, vdes në mënyrë misterioze pasi ra nga ballkoni i banesës së tij. Einhorn e deklaron atë si një vetëvrasje, por Ventura dëshmon se ishte vrasje. Ai has një fotografi të vjetër të ekipit të futbollit, duke zbuluar një lojtar të panjohur të quajtur Ray Finkle, të cilit iu shtua mesi i sezonit. Finks humbi goditjen e golit në fushë në fund të Super Bowl XVII, e cila i kushtoi Dolphins kampionatin dhe shkatërroi karrierën e tij. Duke vizituar prindërit e Finkle, Ventura mëson se Fink fajëson plotësisht Dan Marino për shkak se Marino dyshohet se e vendosi topin gabimisht para goditjes, dhe u bë aq i fiksuar në këtë sa që u angazhua në një spital mendor për tendencat vrasëse. Vetë Marino është rrëmbyer menjëherë pas kësaj. Ventura viziton Einhorn, duke hedhur teorinë e tij se Fink rrëmbeu Marino dhe Snowflake në një akt hakmarrjeje, pasi delfinit i është dhënë numri i skuadrës së vjetër të Finks dhe një mashtrim i qëllimit. Ai gjithashtu teorizon që Finkle vrau Podacter kur ky i fundit e zbuloi atë duke fjetur përreth banesës së tij. Einhorn e komplimenton Venturën dhe e puth.

Ventura dhe Melissa shkojnë në spitalin mendor, i pari që paraqet si një pacient i mundshëm, ku ai zbulon një artikull të gazetës në pronat e Finks për një shëtitës të zhdukur të quajtur Lois Einhorn. Ventura, me një të dhënë nga qeni i tij, e kupton që Einhorn është në të vërtetë Finkle: Finkle përdori faktin që Einhorn-i i vërtetë mungonte dhe supozohej i vdekur (pa asnjë trup të gjetur), dhe mori identitetin e saj, kishte operacion për të ndryshuar gjininë e tij, dhe përfitoi nga pozicioni i saj në Departamentin e Policisë së Miamit për të marrë hak ndaj Marinos dhe Dolphins. Në Super Bowl Sunday, Ventura ndjek Einhorn në një strukturë të braktisur të depozitimit të jahteve ku ajo ka Marino dhe Snowflake të mbajtur peng. Einhorn thërret policinë, duke fajësuar Ventura pa prova. Mikja e Melissa dhe Ventura, oficeri i policisë Emilio, krijojnë një situatë peng për të bërë që policia të dëgjojë Ventura. Për të vërtetuar se Einhorn është Finkle, Ace heq atë nga rrobat e saj, duke zbuluar një fryrje të madhe të përfshirë në këmbë. Kjo ishte arsyeja që vdiq Podacter: ai zbuloi identitetin e vërtetë të Einhorn dhe lëshoi një ulërimë para se të shtyhej nga ballkoni.

Einhorn / Finkle arrestohet nga policia pasi sulmoi Ventura, dhe unaza e saj konfirmohet se ka një gur të zhdukur. Marino dhe Snowflake janë mirëpritur gjatë gjysmë kohe në Super Bowl; Ventura është shfaqur më pas në jumbotronin e stadiumit dhe njihet si shpëtimtari i tyre, edhe kur futet në një përleshje me një nuskë ekipi, dhe merr një ovacion të madh nga turma.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Ace Ventura: Pet Detective". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 26 mars 2018.