Acidi yndyror

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Pa referenca, Pa kategori. Nuk ka strukture te mirë, Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme --Liridon 16 mars 2011 16:50 (CET)

Acidet e larta yndyrore jane acide karboksilike me vargje te gjata karbonike .Acidet e larta yndyrore janë shumë të rëndësishëm për jete. Ato janë përbërës te yndyrave, rrëshirave natyrore dhe dyllit. Përfitohen me hidrolize te yndyrave. Prej tyre te rëndësishme jane acidi laurik,miristik,palmitik dhe stearik te ngopura si dhe acidi oleik dhe linoleik te pangopura.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]