Adama Traoré (football, 1996)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Adama Traoré
Të dhënat vetjake
PozicioniAnësor

Catégorie:Article utilisant une Infobox Catégorie:Image locale correspondant à celle de Wikidata

Adama Traoré Diarra, i lindur më 25 janar 1996 në L'hospitalet de Llobregat ne Spanjë, është një futbollist ndërkombëtar spanjoll që luan si sulmues krahu në FC Barcelona, i huazuar nga Wolverhampton Wanderers.

I trajnuar në FC Barcelona, Adama Traoré iu bashkua Anglisë dhe Aston Villa në 2015. Klubi i Premierligës ra nga kategoria në vitin 2016 dhe Traoré iu bashkua Middlesbrough FC, e cila u rikthye në Premier League. Një vit më vonë, ai përjetoi një rënie të re dhe u zbulua në D2 angleze në 2018. Ai u kthye në elitë duke nënshkruar për Wolverhampton Wanderers në 2018. Në dimrin e 2022, Traoré u kthye në FC Barcelona në formë huazimi.

Ndërkombëtarisht, Adama Traoré u thirr në ekipin e Spanjës U-17 në 2013-2014 dhe më pas U-19 në sezonin e ardhshëm. Katër vjet më vonë, ai u thirr në përzgjedhjen U23, e më pas, për herë të parë ne ekipin A të Spanjës.

Ai gjithashtu ka cilësi të jashtëzakonshme fizike. Duke qenë shumë muskuloz dhe me shpejtësi relativisht të lart.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fëmijëria dhe formimi katalanas[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Adama Traoré lindi në Spanjë nga prindër malianë . Ai iu bashkua La Masia, akademia e FC Barcelona, në vitin 2004 kur ishte tetë vjeç. Ai ishte i pranishëm në kryeqytetin katalanas për njëmbëdhjetë vjet, nga 2004 deri në 2015.

Në 23 nëntor të vitit 2013, trajneri Gerardo Martino debuton Adama Traoré, vetëm 17 vjeç, me ekipin e parë të FC Barcelona gjatë javës së 14 të kampionatit te Spanjës kundër Granade FC (fitore 4-0). Kështu ai u bë lojtari i 8 më i ri në historinë e Barçës që debuton me fanellën blaugrana. Tre ditë më vonë, Traoré debutoi në Champions League kundër Ajax Amsterdamit (dita e 5 e fazës së grupeve).

Në datën 2 shkurt 2014, Traoré udhëheq FC Barcelona B në një fitore kundër Real Zaragoza duke shënuar një gol gjatë javes së 24 ne divizionin e dytë. Barça B e mbylli sezonin 2013-2014 ne vendin e tretë të renditjes dhe Traoré ishte pjesë e njëmbëdhjetëses ideale të Liga Adelante. Me te rinjtë e Barçës, Adama Traoré gjithashtu fitoi Ligën e të rinjëve të UEFA 2013-2014.

Traoré është pjesë e tetë të rinjëve në ekipin rezervë të zgjedhur nga Luis Enrique për te kryer para-sezonin 2014-2015 me ekipin e parë. Në 16 dhjetor 2016 ai shënoi golin e parë me ekipin e FC Barcelona gjatë ndeshjes së dytë të fazës eliminatore të Kupës së Spanjës në Camp Nou kundër SD Huesca (fitore 8-1).

Në total, Traoré është paraqitur vetem 4 herë me ekipin e parë.