Adhurimi i natyrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Adhurimi i natyrës ose fiziolatria [1] [2] është një shumëllojshmëri praktikash fetare, shpirtërore dhe devocionale që përqendrohen në adhurimin e shpirtrave të natyrës që konsiderohen të jenë prapa fenomeneve natyrore të dukshme në të gjithë natyrën. [3] Një hyjni e natyrës mund të jetë përgjegjëse për natyrën, një vend, një biotop, biosferë, kozmos ose univers. Adhurimi i natyrës shpesh konsiderohet burimi primitiv i besimeve fetare moderne [4] [5] dhe mund të gjendet në panteizëm, teizëm, panenteizëm, deizëm, politeizëm, animizëm, totemizëm, shamanizëm dhe paganizëm . E zakonshme për shumicën e formave të adhurimit të natyrës është përqendrimi shpirtëror në lidhjen dhe ndikimin e individit në disa aspekte të botës natyrore dhe nderimi ndaj saj. [6] Për shkak të admirimit të natyrës, veprat e Carl Linnaeus dhe Charles Wordsworth u konsideruan si adhurim i natyrës. [7] [8]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Oxford English Dictionary
  2. ^ "Definition of PHYSIOLATRY". Merriam-Webster (në anglisht). 2022-10-13. Marrë më 2022-10-13.
  3. ^ A Dictionary of Religion and Ethics edited by Shailer Mathews, Gerald Birney Smith, p 305
  4. ^ Uversa Press (2003). The Urantia Book. New York: Fifth Epochal Fellowship. fq. 805–810. ISBN 0965197220. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Weir, James (16 korrik 2008). "Lust and Religion" (eBook). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ The New International Encyclopædia, Volume 14 edited by Daniel Coit Gilman, Harry Thurston Peck, Frank Moore Colby, pp 288-289
  7. ^ Wesleyan-Methodist Magazine: Being a Continuation of the Arminian Or Methodist Magazine First Publ. by John Wesley. 1778. fq. 914. Marrë më 2022-10-13. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Gill, S. (2006). William Wordsworth's The Prelude: A Casebook. Casebooks in Criticism. OUP USA. fq. 181. ISBN 978-0-19-518091-6. Marrë më 2022-10-13. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)