Adil Serdar Saçan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Adil Serdar Saçan (lindi më 21 shtator 1962) është një shef i famshëm i policisë turke që ka mbikëqyrur hetime të shumta të profilit të lartë. Ai mbikëqyr Departamentin e Anti-Kontrabandës dhe Krimit të Organizuar të forcës së policisë në Stamboll (turqisht: Organize Suçlarla Mücadele ve Kaçakçılık Şube Müdürlüğü), të cilën ai e themeloi në vitin 1998.[1]

Ai u arrestua më 23 shtator 2008 pasi dyshohet se ishte anëtar i një bande të paligjshme Ergenekon.[2] Në gusht 2013 ai u dënua me 14 vjet e gjashtë muaj si pjesë e proceseve gjyqësore të Ergenekon.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai diplomoi në akademinë e policisë në vitin 1985. Ai morri diplomën master në administrimin publike në Universitetin e Stambollit.[1]

Ai drejtoi 600 hetime, përfshirë vrasjen e Nesim Malki. Ai ka udhëhequr bastisje kundër Sedat Pekerit, Alaattin Cakici, Sedat Şahin, Ayvaz Korkmaz, Kürşat Yılmaz dhe vëllezërve Nur dhe Vedat Ergin.[1]

Hetimi Ergenekon[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2001, ai drejtoi ekipin që morri në pyetje Tuncay Güney, duke ekspozuar një rrjet kriminal të quajtur Ergenekon. Hetimi Ergenekon në atë kohë dyshohet se u fundos për shkak të ndërhyrjes së interesave të lëvruara. Saçan dyshon Veli Küçük, i pandehur i Ergenekon; ai u gjet në posedim të dokumenteve të destinuara për shantazhimin e Saçanit. Që nga marrja në pyetje, Saçan është pushuar nga puna gjashtë herë dhe i është paditur 39 herë (i liruar nga 36 akuza, nga gushti 2008).[3]

Në shtator 2008, ai vetë u arrestua me akuzën e të qenurit anëtar.[2] Ai u mor në pyetje nga prokurori Mehmet Ali Pekgüzel për gati dymbëdhjetë orë, duke iu referuar grupit Gjyleniste brenda forcës policore, dhe prishjes së hetimit të Ergenekon në vitin 2001.[4] Ai ndan një qeli me Tuncay Özkan dhe ish të arrestuarin e tij, Sedat Peker.

Gjykata e Dytë Penale e Shkallës së Parë Fatih dënoi Saçan me pesë muaj burg me akuzën e marrjes së dokumenteve konfidenciale të hetimit në posedim të tij.[5]

Më 5 gusht 2013 ai u dënua me 14 vjet e gjashtë muaj si pjesë e proceseve gjyqësore të Ergenekon.[6]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Mulhim, Bulut (25 qershor 2008). "Adil Serdar Saçan kazada yaralandı". Hürriyet (në turqisht). Dogan News Agency. Marrë më 2008-12-17.
  2. ^ a b "Ünlü polis şefi gözaltında". Türkiye. Milliyet (në turqisht). 23 shtator 2008. Marrë më 2008-12-17.
  3. ^ Akçura, Belma (5 gusht 2008). "'Küçük soruşturması'nı istihbarat şubesi kapattı". Siyaset. Milliyet (në turqisht). Marrë më 2008-11-30. Veli Küçük’ün evinde yapılan aramalarda ele geçirilen arasında 'Saçan Hakkında bilinenler' ve 'Saçan Hakkında Bilinmeyenler' başlıklı iki dosyanın bulunması dikkat çekti.
  4. ^ Akçura, Belma (10 tetor 2008). "Saçan'a 'Fethullahçı polisler' soruldu". Güncel. Milliyet (në turqisht). Marrë më 2008-12-22.
  5. ^ Erdal, Busra (1 janar 2009). "Saçan given 5 months for concealing Ergenekon files". Today's Zaman (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 janar 2009. Marrë më 2009-01-02.
  6. ^ Today's Zaman, 5 gusht 2013, Long sentences for Ergenekon suspects, life for ex-army chief Arkivuar 6 gusht 2013 tek Wayback Machine

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]