Jump to content

Adnan Januzaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Adnan Januzaj

Januzaj gjatë Kupës së Botës 2018
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAdnan Januzaj[1]
Datëlindja (1995-02-05) 5 shkurt 1995 (29 vjeç)
VendlindjaBruksel, Belgjikë
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)[2]
PozicioniAnësor
Mesfushor Sulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Sevilla
Numri11
Karriera me të rinjtë
2001–2005FC Brussels
2005–2011Anderlecht
2011–2013Manchester United
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2013–2017Manchester United50(5)
2015–2016Borussia Dortmund (huazim)6(0)
2016–2017Sunderland (huazim)25(0)
2017–2022Real Sociedad132(15)
2022-Sevilla2(0)
2023–İstanbul Başakşehir (huazim)1(0)
Karriera ndërkombëtare
2014–Belgjika15(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 3 mars 2023
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 29 mars 2022

Adnan Abedin Januzaj (lindur më 5 shkurt 1996) është një futbollist profesionist belg që luan si anësor për klubin spanjoll Sevilla dhe kombëtaren belge.

I lindur dhe i rritur në Bruksel, ai e filloi karrierën e tij me Anderlecht përpara se të bashkohej me Manchester United në 2011 në moshën 16. Januzaj hyri në ekipin e parë të Manchester United nën menaxherin David Moyes gjatë sezonit 2013–14, por luftoi për mundësi nën drejtimin e Moyes. pasardhësit Louis van Gaal dhe José Mourinho, dhe kishte një periudhë huazimi në Borussia Dortmund dhe Sunderland përpara se të bashkohej me Real Sociedad në korrik 2017.

Januzaj bëri debutimin e tij të plotë ndërkombëtar në vitin 2014 dhe më vonë atë vit luajti për Belgjikën në FIFA Kupën e Botës2014 dhe 2018, duke arritur deri në gjysmëfinale të turneut të fundit.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anderlecht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Adnan Januzaj e filloi karrerën e tij profesioniste në vitin 2005, ku Januzaj u transferua nga FC Brussels tek Anderlecht. Drejtuesit e Anderlecht e konsideruan si një nga talentat më të mëdhenj të Anderlechtit. Talenti i Januzaj ra në sytë e drejtuesve të akademisë së Manchester United, të cilët bënë gjithashtu një ofertë për talentin. Adnan Januzaj u transferua tek Manchester United në vitin 2011, pasi Alex Ferguson e dëshironte me çdo kusht në skuadër. Manchester United, falë këmbënguljes së Alex Ferguson pagoi 300.000 € për të marrë talentin Januzaj. Kjo ishte hera e parë që Manchester United pagoi 300.000 € për një talent 16 vjeçar.

Manchester United[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Januzaj gjatë kohës me ekipin e moshave.

Në fund të sezonit 2012–13, tranjeri i Manchester United, Sir Alex Ferguson i dhuroj atij fanellën me numrin 44, megjithatë ai nuk u shfaq në fund të sezonit, edhe pse ishte lojtar rezervë në ndeshjen e fundit të Premier League midis Manchester United dhe West Bromwich Albion që përfundoi me rezultatin 5-5, Januzaj nuk luajti në këtë ndeshje.[3] Januzaj fitoi trofeun "2013 Denzil Haroun Reserve Team Player of the Year" në moshën 18 vjeçare.[4] Ai u bashkua me skuadrën e parë në sezonin 2013–14 për shkak të paraqitjeve fantastike në ndeshjet parasezonale, duke arritur të shënojë edhe një gol. Januzaj gjithashtu ishte i pranishëm në ndeshjen miqësore ku asitoi në golin e vetëm të Manchester United që humbi me rezultatin 1–3 ndaj Seviljes; Januzaj u shpall lojtari i ndeshjes.[5]

Më 11 gusht 2013, Januzaj bëri debutimin e tij për skuadrën e parë në finalen e FA Community Shield kundër Wigan Athletic, ai zëvëndësoi Robin van Persie që shënoi të dy golat në fitoren 2–0. Ky ishte trofeu i parë i tij me klubin.[6] Më 5 tetor, ishte ndeshja e tij e parë si titullar dhe shënoi dy gola për ti dhënë fitoren 2–1 jashtë fushe kundër Sunderland.[7]

Real Sociedad[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi nuk arriti të mbante vendin e tij në skuadrën e Manchester United, Januzaj nënshkroi një kontratë pesëvjeçare me klubin spanjoll Real Sociedad në korrik 2017.[8] Ai bëri debutimin e tij në La Liga më 10 shtator, duke filluar në një fitore 4–2 në Deportivo de La Coruña,[9] dhe shënoi golin e tij të parë më 5 nëntor në një fitore 3–1 në shtëpi kundër fqinjëve baskë SD Eibar.[10] Ai gjithashtu shënoi në një barazim me UD Las Palmas dhe ishte një nga tre të nominuarit për lojtarin më të mirë të muajit në La Liga. Ai gjithashtu shënoi një gola barazimi në fund të fundit kundër Atletico Madrid që doli të jetë jetike për t'i siguruar ekipit të tij një vend evropian.[11]

Sevilla[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi u lirua nga Real Sociedad në fund të sezonit 2021–22, Januzaj nënshkroi një kontratë katërvjeçare me Sevilla më 31 gusht 2022.[12]

Huazim në İstanbul Başakşehir[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 3 shkurt 2023, Januzaj nënshkroi për klubin Süper Lig İstanbul Başakşehir në huazim deri në fund të sezonit.[13]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për shkak të prindërve të tij kosovaro-shqiptarë dhe gjyshërve të tij turq,[14][15][16] në vitin 2013, media raportoi se Januzaj kishte të drejtë të përfaqësonte disa ekipe kombëtare - Belgjikën (duke lindur atje dhe duke pasur pasaportë belge), Shqipërinë (përmes prejardhjes së tij shqiptare) dhe Kosovën (e cila nuk ishte anëtare e FIFA-s në atë kohë dhe vetëm një shtet i pavarur i njohur pjesërisht), si dhe Serbinë, Turqinë dhe Kroacinë.[17] Në lidhje me këtë rast Abedin Januzaj (babai i Adnanit) deklaroi se "Unë nuk po i mbyll dyert në Shqipëri, sepse ne jemi shqiptarë. Por ata po ia mbyllin dyert vetes. Unë merrem vetëm me profesionistë për këtë çështje", dhe Adnani tha se nuk do të përfaqësonte Serbinë, Turqinë apo Kroacinë sepse “ne nuk kemi lidhje me këto vende”.[17]

Në tetor 2013, trajneri i Anglisë, Roy Hodgson, deklaroi se Federata e Futbollit po monitoronte lojtarin me qëllim që ta thërriste atë nëse Januzaj natyralizohej si shtetas britanik (dhe kalonte kërkesat e rezidencës të FIFA-s, sipas David Moyes).[18] Megjithatë, pavarësisht mbulimit të gjerë të shtypit, Januzaj nuk i plotësoi kërkesat për të luajtur për Anglinë sipas rregullave të përcaktuara në marrëveshjen e Kombeve Vendore,[19] e cila kërkon që lojtarët të angazhohen në një arsimim minimal prej pesë vitesh para moshës 18 vjeç brenda territori i shoqatës përkatëse dhe kualifikimi i ekipit kombëtar nëpërmjet vendbanimit si i rritur nuk është i zbatueshëm.[19][20]

Pavarësisht se kishte luajtur në mënyrë konkurruese për Belgjikën në nivel të lartë, Januzaj mbeti i përshtatshëm për të përfaqësuar Kosovën, pasi nuk ishte anëtar i UEFA-s apo FIFA-s kur ai bëri debutimin e tij në Belgjikë.[21] Megjithatë, sapo bëri një paraqitje tjetër me Belgjikën pas vitit 2016 (viti në të cilin Kosova u bë anëtare e FIFA-s), Januzaj nuk kishte të drejtë të përfaqësonte Kosovën dhe që atëherë mund të përfaqësonte vetëm Belgjikën.

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi Sezoni Liga Kupa Kupa e Ligës Europa Other[nb 1] Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Manchester United 2013–14 3 2 0 0 1 0 0 0 1 0 5 2
Total 3 2 0 0 1 0 0 0 1 0 5 2
Karriera në total 3 2 0 0 1 0 0 0 1 0 5 2
 1. ^ Përfshirë kompedicionet e tjera, përfshirë FA Community Shield

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 6 shtator 2019[22]
Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Belgjika 2014 6 0
2018 4 1
2019 2 0
Gjithsej 12 1

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manchester United
Manchester United U21
 • Barclays Under-21 Premier League: 2013
 • Manchester Senior Cup: 2013
Personale
 • Lojtari më i mirë i Akademisë së Manchester United F.C.: 2013

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Barclays Premier League Squad Numbers 2013/14" (në anglisht). Premier League. 16 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2013. Marrë më 17 gusht 2013.
 2. ^ "Adnan Januzaj" (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 12 janar 2014.
 3. ^ "West Brom 5–5 Manchester United" (në anglisht). BBC Sport. 19 maj 2013. Marrë më 12 gusht 2013.
 4. ^ Marshall, Adam (15 maj 2013). "Januzaj voted star manUnited". ManUtd.com (në anglisht). Manchester United. Marrë më 15 maj 2013.
 5. ^ "Manchester United 1–3 Sevilla" (në anglisht). Eurosport. 9 gusht 2013. Marrë më 9 gusht 2013.
 6. ^ "Community Shield: Man Utd 2–0 Wigan" (në anglisht). BBC Sport. 11 gusht 2013. Marrë më 12 gusht 2013.
 7. ^ "Manchester United's Adnan Januzaj inspires comeback against Sunderland" (në anglisht). The Guardian. 5 tetor 2013. Marrë më 7 tetor 2013.
 8. ^ Froggatt, Mark (12 korrik 2017). "Januzaj complete moves to Real Sociedad". ManUtd.com (në anglisht). Manchester United. Marrë më 12 korrik 2017.
 9. ^ Melero, Delfín (10 shtator 2017). "Con la cabeza bien alta". Marca (në spanjisht). Marrë më 19 tetor 2017.
 10. ^ "Januzaj: "Tengo mucho más que ofrecer"". Mundo Deportivo (në spanjisht). 5 nëntor 2017. Marrë më 12 korrik 2018.
 11. ^ "Adnan Januzaj, nominado al mejor jugador de La Liga del mes de noviembre". Mundo Deportivo (në spanjisht). 12 dhjetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2018. Marrë më 12 korrik 2018.
 12. ^ "Adnan Januzaj refuerza la parcela ofensiva del Sevilla FC" [Adnan Januzaj forcon linjat sulmuese të Sevilla FC] (në spanjisht). Sevilla FC. 31 gusht 2022. Marrë më 31 gusht 2022.
 13. ^ "Acuerdo con el Istanbul Basaksehir para la cesión de Januzaj" [Marrëveshje me İstanbul Başakşehir FK për huazimin e Adnan Januzajt] (në spanjisht). Sevilla FC. 3 shkurt 2023. Marrë më 3 shkurt 2023.
 14. ^ Which countries can Adnan Januzaj play for? (në anglisht), ITV News, 2013, marrë më 25 prill 2021, The teenager was born in Brussels... He qualifies to play for Albania through his Kosovan-Albanian parents... He qualifies to play for Turkey through his grandparents.
 15. ^ Adnan Januzaj invited to play for Kosovo in friendly match (në anglisht), BBC News, 2014, marrë më 25 prill 2021, Januzaj, who signed a new five-year-deal with Manchester United last October, was born in Belgium and has Kosovan-Albanian parents. He could also represent Serbia after Kosovo declared independence from the country in 2008, while his grandparents are Turkish.
 16. ^ Januzaj could play for Kosovo – but it won't end England hopes (në anglisht), The Week, 2014, marrë më 25 prill 2021, The 19-year-old... was born in Belgium to Kosovan-Albanian parents... In addition the teenager has Turkish grandparents
 17. ^ a b Ogden, Mark (18 tetor 2013). "Adnan Januzaj's father hints Manchester United teenager may declare for England". The Daily Telegraph (në anglisht).
 18. ^ "Adnan Januzaj being monitored by England – Roy Hodgson" (në anglisht). BBC Sport. 5 tetor 2013. Marrë më 5 tetor 2013.
 19. ^ a b Russell, Grant (6 tetor 2013). "Explained: Why Manchester United's Adnan Januzaj can't play for England". STV Sport (në anglisht). STV. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2013. Marrë më 6 tetor 2013.
 20. ^ "Swansea City defender Angel Rangel ineligible for Wales". BBC Sport (në anglisht). British Broadcasting Corporation. 13 korrik 2012. Marrë më 6 tetor 2013.
 21. ^ Rodden, Mark (29 prill 2016). "Man United's Adnan Januzaj could quit Belgium to Kosovo – Wilmots" (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 21 shtator 2016.
 22. ^ Benjamin Strack-Zimmerman. "Adnan Januzaj" (në anglisht). National Football Teams. Marrë më 4 nëntor 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]