Adnan Terziq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Adnan Terziç

Adnan Terziç (lindi më 5 prill 1960) - është politikanë boshnjakë‎ (boshnjakë nga Kroacia), 2002-2007 kryeministër i Bosnje-Hercegovinës.

Adnan Terziç u bë Kryeministër i Bosnje-Hercegovinës (BeH) më 23 dhjetor 2002, pas zgjedhjeve të përgjithshme në fillim të tetorit. Ai zëvendësoi në këtë funksion Dragan Mikereviç dhe u bë kreu i parë i qeverisë qëndrore të BiH-së që u emërua për një mandat katër-vjeçar.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]