Adobe Photoshop

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Adobe Photoshop
Photoshop CS3.png
Photoshop CS3 pamjeekrani.png
dhe
Photoshop screeshot.png
Figura 1: Adobe Photoshop CS3 në Mac OS X. Mund të dallohet Skënderbeu dhe flamuri shqiptar.
Figura 2: Adobe Photoshop për Windows pamje e mjeteve punuese nga ekrani.
Zhvillues Adobe Systems
Versioni i fundit CS6 (13.0) / 23 prill,2012
Sistemi operativ Mac OS X, Microsoft Windows
Përdoret për Raster graphics editor
Licenca Proprietary
Faqja zyrtare www.adobe.com

Adobe Photoshop (lexo Adobe Fotoshop, apo Foto punishtja "Adobe") është një program kompjuterik (ang.: software, lexo: softuer) që lejon manipulime të fotografive. Adobe Photoshop është njëri nga programet më te përhapura në botë dhe përdoret nga profesionistët, amatorët dhe fillestarët.

Adobe Photoshop është një makineri veglash informatike, një punishte e ndarë në laboratorë të ndryshme për përpunimin, transformimin, transportimin, regjistrimin e veglave grafike. Programi në vetë ndër të tjerat ka një pasqyrim të laboratorit të fotografisë, me disa funksione plotësuese vizuale që mundësojnë përpunimin e fotografisë me metoda më të zhvilluara në këtë lëmi. Me ndihmën e veglave të programit mundësohet përcjellja e të dhënave tek aparatet periferike si printeri, kamera etj.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]