Adolphe Ferrière

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Adolphe Ferriere (Gjenevë, 1879 - Gjenevë, 1960) ishte një pedagog zviceranë dhe njëri nga themeluesit e lëvizjes së pedagogjisë progresive. Për një periudhë të shkurtër kohore punoi në një shkollë në Glarisegg (TG, CH) ndërsa më vonë themeloi një shkollë eksperimentale ('La Forge') në Lausanne, Zvicër, por të cilën u detyrua ta braktiste për shkak të problemeve shëndetore. Në vitin 1921, themeloi Ligën Ndërkombëtare për Arsimin e Ri. Kongresi i kësaj Lige deri në Luftën e Dytë Botërore përfshinte një numër të pedagogëve të tjerë si: Maria Montessori, Célestin Freinet, Gisele de Failly dhe Roger Cousinet. Ai kontriboi si humanist dhe redaktor nga viti 1919 deri në vitin 1922 në revistën pacifiste 'l'Essor' (The Rise). [1] Ai ishte njëri nga bashkëthemeluesitë e Byrosë Ndërkombëtare të Arsimit (IBE) në vitin 1925, ku shërbeu si Zëvendës Drejtor i saj së bashku me Elisabeth Rotten. [2] Ai ishte gjithashtu anëtar i Shoqatës Fetare të Miqve ( Quakers ). [1]  · · [3] Gjatë gjithë jetës së tij, ai ka shkruar dhe botuar një numër të konsiderueshëm librash, disa prej të cilave si koautorë me Karl-Ernst Krafft. [1]

Ai është renditur si njëri nga 100 pedagogët më të njohur, nga ana e Byrosë Ndërkombëtare të Arsimit (IBE). [4]

Publikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Science and faith, Delachaux and Niestlé, Neuchâtel, 1912
 • The law of progress in biology and sociology, Delachaux and Niestlé, Neuchâtel, 1915
 • Transforming schools, Delachaux and Niestlé, Neuchâtel, 1920 (reprint 1948)
 • The autonomy of students, Delachaux and Niestlé, Neuchâtel, 1921 (reprint 1950)
 • The spontaneous activity in children, Delachaux and Niestlé, Neuchâtel, 1922
 • Education in the family, Delachaux and Niestlé, Neuchâtel, 1920
 • The practice of active school, Delachaux and Niestlé, Neuchâtel, 1922 (reprint 1929)
 • The active school, 1920 (reprint 1953)
 • The coééducation gender, Delachaux and Niestlé, Neuchâtel, 1926. (included in "Transforming Schools", 1948)
 • Spiritual progress, Delachaux and Niestlé, Neuchâtel, 1926
 • Bakula and his work educator, 1926
 • The maternal heart Pestalozzi, Delachaux and Niestlé, Neuchâtel, 1928
 • The psychological types in children, in adults and in the course of education, Delachaux and Niestlé, Neuchâtel, 1922
 • The future of genetic psychology, Delachaux and Niestlé, Neuchâtel, 1931
 • The school measure, Delachaux and Niestlé, Neuchâtel, 1931
 • Characterological typocosmique, Geneva and Paris, 1932.
 • Our children and the future of the country, Delachaux and Niestlé, Neuchâtel, 1942
 • Human liberation, Éditions du Mont Blanc, Geneva, 1943
 • Towards a natural classification of psychological types, Nice, 1943
 • Children's Home after the war, Delachaux and Niestlé, Neuchâtel, 1945
 • The school workforce across Europe, Michon, Paris, 1948
 • Brief introduction to the new education, Bourrelier, Paris, 1951
 • The mystery of the person, Rigois, Turin, 1955

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 7 prill 2017. Marrë më 1 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 2. ^ IBE (2015). IBE In Focus: 90 years of excellence in education (PDF) (në anglisht). UNESCO. fq. 22.
 3. ^ "Archived copy" (PDF) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 7 korrik 2011. Marrë më 1 prill 2019.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2015. Marrë më 1 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)