Adriani V

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Adriani V
Papa Adriano V.jpg
papa i 186 i Kishës Katolike
C o a Adriano V.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 11 korrik 1276
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 18 gusht 1276
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Inoçenti V
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Gjoni XXI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Ottobono Fieschi
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Genova, 1205 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Viterbo, 18 gusht 1276
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Shën Françesku, Viterbo

Papa Adriani V (Ottobono Fieschi l. 1205 afërsisht, Genova - v. 18 gusht 1276, Viterbo) ishte papa i 186 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 11 korrik 1276 dhe deri më 18 gusht 1276. Paraardhës i tij ishte papa Inoçenti V, ndërsa pasardhësi papa Gjoni XXI.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Inoçenti V
Papë
11 korrik 127618 gusht 1276
Pasardhësi 
papa Gjoni XXI