Aeroporti Ndërkombëtar Nauru

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
View of Nauru airport.jpg

Aeroporti Ndërkombëtar Nauru (IATA: INU, ICAO: ANYN) (Nauranisht: Reikoariata Republik Naoero) është aeroporti i vetëm në Republikën e Naurusit. Aeroporti Ndërkombëtar Nauru aktualisht shërben 6 destinacione ndërkombëtare, me Nauru Kombëtare Airline, Nauru Airlines.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pista zbritëse u ndërtua gjatë pushtimit japonez të Naurus duke përdorur punën e detyruar dhe filloi punën në janar 1943. Pas Luftës së Dytë Botërore, ajo u konvertua në një aeroport civil.

Vendndodhja, përcaktimi dhe e ardhmja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti ndodhet në rrethin e Yaren, në veri të shumë ndërtesave të qeverisë, duke përfshirë Shtëpinë e Parlamentit, stacionin e policisë dhe shkollën e mesme. Aeroporti u vlerësua të ketë kushtuar 12 milionë dollarë amerikanë dhe ka qenë në shitje për 10 milionë dollarë që nga viti 1996, kur qeveria ndaloi shitjen. Paratë do të përdoreshin për të paguar borxhin e vendit, i cili qëndron në 11 milionë dollarë apo 124% të PBB-së.

Aeroporti gjithashtu mban zyrën qendrore të Nauru Airlines.[1]

Gjithashtu të vendosura në aeroport janë Republika e Autoritetit të Aviacionit Civil Naurua (Nauranisht: Yamidara Reikoariata Republik Naoero), i ngarkuar me sigurinë e aeroportit dhe menaxhimin operacional; Drejtoria e Imigracionit (Nauranisht: Iruwayamidara), e ngarkuar me kontrollin e pasagjerëve që vijnë dhe dalin dhe Shërbimi Doganor i Naurusit (Nauranisht: Customsyamidara).

Linja ajrore ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti Ndërkombëtar Nauru shërben si qendër kryesore e transportuesit kombëtar, Nauru Airlines, i njohur më parë si Air Nauru. Fluturimet nga transportuesi i përmendur më lart kanë origjinën në Brisbane të Australisë. Fluturimet janë gjithashtu në dispozicion nga Nauru në Majuro, Nadi dhe Tarawa.

Në vitin 2005, vetëm Boeing 737-400 i avionit ajror të afërt me ajër Nauru u kap nga kreditorët në Australi. Kjo për pak kohë u largua nga ishulli pa ndonjë shërbim ajror, derisa kompania lëshoi një Fokker 100 nga Alliance Airlines.

Në shtator 2006, Air Nauru ka rifilluar operacionet nën emrin e ri, Airline ynë, me një Boeing 737-300 që konsumon gati 30% të PBB-së së vendit. Dy Boeing 737-300 janë blerë më vonë respektivisht në 2008 dhe 2013 për të shërbyer Naurus. Linja ajrore jonë e ndryshoi emrin e saj në emrin e saj aktual Nauru Airlines në gusht 2014.

Linjat ajrore dhe destinacionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Airlines Destinacionet
Nauru Airlines Brisbane, Chuuk,[2] Honiara, Majuro, Nadi, Pohnpei, Tarawa

Cargo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Airlines Destinacionet
Pacific Air Express Brisbane

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Contact Us Arkivuar 28 shkurt 2019 tek Wayback Machine." Marrë 26 mars 2018. "Zyra Qendrore Nauru International Airport PO Box 40 Republic of Nauru"
  2. ^ Nauru Airlines Expands Micronesia Island Hopper Service to Chuuk from late-Nov 2015". airlineroute.net. 4 nëntor 2015. Marrë nga 4 nëntor 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]