Jump to content

Aeroporti Ndërkombëtar Nursultan Nazarbayev

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Aeroporti Ndërkombëtar Nursultan Nazarbayev i njohur më parë si Aeroporti Ndërkombëtar i Astanës, është një aeroport ndërkombëtar në Rajonin Akmola të Kazakistanit. Është aeroporti kryesor ndërkombëtar që i shërben Nur-Sulltanit, kryeqytetit të Kazakistanit . Aeroporti është porta e dytë më e ngarkuar ndërkombëtare e pasagjerëve në Azinë Qendrore (pas Aeroportit Ndërkombëtar Almaty), aeroporti i 13-të më i ngarkuar në shtetet post-sovjetike dhe aeroporti i dytë më i ngarkuar për sa i përket trafikut të pasagjerëve në Kazakistan, me 5,099,391 pasagjerë në 2019 .

Aeroporti ndodhet në nënndarjen administrative Yesil të Nur-Sulltanit, 16.7 kilometres (10.4 mi) në juglindje të qendrës së qytetit. Aeroporti përmban dy terminale pasagjerësh dhe një pistë, si dhe objekte të ngarkesave dhe mirëmbajtjes. Terminali 2 u projektua nga arkitekti i ndjerë japonez Kisho Kurokawa. Ajo shërben si qendra kryesore e transportuesit flamur të Kazakistanit - Air Astana, dhe është baza kryesore operative për SCAT Airlines, Qazaq Air, transportues me kosto të ulët - FlyArystan dhe gjithashtu ishte më parë një qendër për Starlines Kazakhstan dhe Tselinograd OAO.

Objekti u hap në vitin 1931 si Aeroporti Akmolinsk, më pas, pasi qyteti ndryshoi emrin e tij, u riemërua si Aeroporti Tselinograd dhe më pas si Aeroporti Ndërkombëtar i Astanës. Me një dekret qeveritar, aeroporti u riemërua në Aeroportin Ndërkombëtar Nursultan Nazarbayev si një nderim për Presidentin e parë. Më 8 qershor 2020, aeroporti ndryshoi zyrtarisht kodin e tij të aeroportit IATA me tre karaktere nga TSENQZ . [1]

Më 2 shkurt 2005, një projekt i madh i rindërtimit të aeroportit ndërkombëtar përfundoi me hapjen madhështore të terminalit të ri të pasagjerëve prej 25,000 metrash katrorë. Numri i sporteleve të kontrollit u rrit në 24 së bashku me dy rripa bagazhesh. Aktualisht, Terminali 2 përdoret për shërbimin e fluturimeve të brendshme. Më 19 nëntor 2015 u bë hapja madhështore e Terminalit të Aviacionit të Biznesit me sipërfaqe 2400 metra katrorë. Zona e BAT ka një kapacitet prej 200 pasagjerësh në orë. Ndërtesa e terminalit kishte një bar lounge, një sallë konferencash, dhoma për negociata, komoditet për pasagjerët me fëmijë, një dyqan pa taksa, dhe 52 vende parkimi për mysafirët. [2]

Në kuadër të Programit të Zhvillimit të Infrastrukturës, në vitin 2017 u ndërtua një terminal i ri pasagjerësh për fluturimet ndërkombëtare. Një terminal i ri prej 47,000 metrash katrorë shton gjashtë parkingje të reja avionësh me mëngë uljeje dhe katër rrugë uljeje me autobus në infrastrukturën e aeroportit dhe gjithashtu përfshin një sërë teknologjish dhe procesesh të dizajnuara për të përmirësuar cilësinë e shërbimit në aeroport. [2]

"N" do të thotë Aeroporti Ndërkombëtar Nursultan Nazarbayev, si dhe emri i kryeqytetit të Kazakistanit Nur-Sulltan . "QZ" është një akronim për Qazaqstan sipas versionit të ri të alfabetit kazak bazuar në shkrimin latin . [3]

Terminali i ri ndërkombëtar (i emërtuar "T1") u hap në qershor 2017. [4] Planet për terminalin e ri tregojnë 5–6 porta të reja nisjeje që plotësojnë portat në ndërtesën e mëparshme ekzistuese të terminalit. [5] 47,000 sq. M. dhe përfundoi ndërtimin në kohë për EXPO 2017, dhe mori rolin e T1 – Terminalit Ndërkombëtar. Terminali i ri shton 6 parkingje të reja avionësh me mëngë uljeje dhe 4 rrugë uljeje me autobus në infrastrukturën e Aeroportit, si dhe përfshin një sërë teknologjish dhe procesesh të dizajnuara për të përmirësuar cilësinë e shërbimit në Aeroport. Terminali i ri ka një sipërfaqe publike prej 1000 metrash katrorë ndërsa pikat e shitjes me pakicë zënë 1300 metra katrorë.

  1. ^ "Переименован он теперь". Время (në rusisht). Marrë më 2020-06-26.
  2. ^ a b "History; Get know the history of the Airport". nn-airport.kz (në anglisht). Marrë më 2020-08-13.
  3. ^ "Nursultan Nazarbayev International Airport code officially changes to NQZ". Arkivuar nga origjinali më 8 qershor 2020. Marrë më 9 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Astana International Airport's new terminal takes the first international flight". Central Asia Aero News. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2017. Marrë më 12 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Astana International Airport Kazakhstan". Mabetex. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2022. Marrë më 11 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Aeroporti Ndërkombëtar Nursultan Nazarbayev.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]