Aeroporti Ndërkombëtar i Rigës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aeroporti i Rigës

Aeroporti ndërkombëtar i Rigës (Letonisht: Starptautiskā lidosta “Rīga”; IATA: RIX, ICAO: EVRA) është aeroporti ndërkombëtar i Rigës, kryeqyteti i Letonisë, dhe aeroporti më i madh në shtetet baltike me fluturime direkte në mbi 80 destinacione ne 30 vende. Shërben si qendër për airBaltic, SmartLynx Airlines, RAF-Avia, Vip Avia dhe Inversija dhe si njëra ndër bazat për Ëizz Air. Agjencia ndërkombëtare e transportit te Letonise është më e madhja në aeroport, e ndjekur nga Ryanair.

Aeroporti është i vendosur në komunën Mārupe[1] 10 km në veri të Rigës dhe është kompani aksionare në pronësi të shtetit, ku pronar it ë gjitha aksioneve është qeveria e Letonise. Mbajtësi i aksioneve të kryeqytetit të shtetit është Ministria e Transportit. Në 2014, aeroporti ju ka shërbyer 4,814,073 pasagjerëve.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti është ndërtuar në vitin 1973 si një alternativë për aeroportin e Splive-it, që ishte vjetëruar.

Renovimi dhe modernizimi i aeroportit u kompletua në vitin 2001, përputhur me përvjetorin e 800-të të zbulimit të qytetit.

Në vitin 2006, zgjerimi i terminalit të ri të veriut u hap. Aeroporti ka tri terminale: A & C për vendet pa shengen, dhe B për nisjet shengen. Ardhjet 1, në terminalin A, presin ardhjet e shengenit, ndërsa ardhjet 2, në terminalin C, presin ardhjet e joshengenit.[2] Një mirëmbajtje, riparim dhe rishikim i objektit është hapur në vjeshtën e vitit 2006, që të drejtohet si një sipërmarrje e përbashkët në mes dy kompanive vendase: Concors dhe SR-Technik. Aeroporti ka ILS CAT II.[3]

Linjat ajrore dhe destinacionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasagjerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linjat ajrore Destinacionet
Aeroflot Moscow-Sheremetyevo
airBaltic Ålesund, Amsterdam, Barcelona, Berlin-Tegel, Billund, Brussels, Bucharest, Budapest, Copenhagen, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, Helsinki, Kiev-Boryspil, Larnaca, London-Gatwick, Milan-Malpensa, Minsk-National, Moscow-Domodedovo, Moscow-Sheremetyevo, Moscow-Vnukovo, Munich, Oslo-Gardermoen, Palanga, Paris-Charles de Gaulle, Prague, Rome-Fiumicino, Saint Petersburg, Stavanger, Stockholm-Arlanda, Tallinn, Tbilisi, Tel Aviv-Ben Gurion, Turku, Vienna, Vilnius, Warsaw-Chopin, Zürich

Seasonal: Aalborg, Athens, Baku, Bari, Burgas, Chişinău, Dubrovnik (begins 26 May 2015),[5] Gothenburg-Landvetter, Malta, Nice, Odessa, Olbia, Palma de Mallorca, Pisa (begins 13 June 2015), Poprad, Rhodes (begins 12 June 2015),[5] Rijeka, Tashkent, Thessaloniki (begins 5 June 2015),[6] Varna, Venice-Marco Polo Charter: Antalya, Burgas, Dalaman, Heraklion, Hurghada, Salzburg, Sharm el-Sheikh

Brussels Airlines Brussels
Belavia Minsk-National
Ellinair Seasonal: Thessaloniki
Seasonal charter: Corfu
Finnair operated by Flybe Nordic Helsinki
LOT Polish Airlines Warsaw-Chopin
Lufthansa Frankfurt
Norwegian Air Shuttle Copenhagen, Oslo-Gardermoen, Stockholm-Arlanda, Trondheim
Ryanair Bergamo, Berlin-Schönefeld (begins 27 October 2015),[7] Bremen, Charleroi, Cologne/Bonn, Dublin, East Midlands, Glasgow, Hahn, Leeds/Bradford, London-Stansted, Manchester, Moss, Weeze
Scandinavian Airlines Stockholm-Arlanda
SmartLynx Airlines Charter: Antalya, Bergamo, Bourgas, Heraklion, Hurghada, Monastir, Rijeka, Sharm el-Sheikh, Tenerife-South, Varna
Swiss International Air Lines Zürich
Turkish Airlines Istanbul-Atatürk
Turkmenistan Airlines Ashgabat (suspended until 1 July 2015)[8]
Ukraine International Airlines Kiev-Boryspil
Uzbekistan Airways New York-JFK, Tashkent
Wizz Air Barcelona, Beauvais, Bergen, Doncaster/Sheffield, Dortmund, Eindhoven, Liverpool, London-Luton, Lübeck, Sandefjord, Stavanger}

Ngarkesat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linjat ajrore Destinacionet
DHL Aviation operated by EAT Leipzig Leipzig/Halle
RAF-Avia Aalborg, Amsterdam, Ankara, Copenhagen, Birmingham, Coventry, East Midlands, Helsinki, Innsbruck, Istanbul-Atatürk, Kiev-Boryspil, Larnaca, Leipzig/Halle, Lisbon, Malmö, Moscow-Vnukovo, Ostrava, Prague, Simferopol
Kalitta Air Bagram
SprintAir Warsaw-Chopin

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat e pasagjerëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasagjerët e Aeroportit të Rigës (në mijëria)
1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
310 398 504 506 535 555 562 574 623 633 712 1,060 1,878 2,495 3,161 3,691 4,066 4,664 5,107 4,768 4,793 4,814

Statistikat e rrugës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy airBaltic Boeing 737 në Aeroportin Ndërkombëtar të Rigës
Një airBaltic Boeing 757-200 në Aeroportin Ndërkombëtar të Rigës
Ngarkimi i rrugëve(2014)[4]
Radha Qyteti Pasagjerët Linjat ajrore
1 Londra 443,394 airBaltic, Ryanair, Wizz Air
2 Moska 436,335 Aeroflot, airBaltic, Transaero Airlines, UTair Aviation
3 Frankfurti 297,512 airBaltic, Lufthansa, Ryanair
4 Helsinki 253,755 airBaltic, Finnair
5 Oslo 249,770 airBaltic, Norwegian Air Shuttle, Ryanair, Wizz Air
6 Tallinni 185,088 airBaltic
7 Vilnius 176,117 airBaltic
8 Stockholm 168,966 airBaltic, Norwegian Air Shuttle, Ryanair
9 Copenhagen 148,023 airBaltic, Norwegian Air Shuttle
10 Parisi 139,305 airBaltic, Wizz Air

Transporti tokësor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Autobusi
  • Rruga e autobusit #22, e drejtuar nga Rīgas Satiksme, është në mes qendrës së qytetit të Rigës dhe aeroportit.
  • airBaltic në bashkëpunim me hotelin Radisson Latvia ofrojnë një servis të ardhjes dhe shkuarjes me autobus – Airport Express. Autobusi funksionon në mes të aeroportit të Rigës dhe hotelit Radisson Latvia, (në qendër të qytetit).
  • Ekzistojnë lidhje ndërkombëtare të autbusëve prej aeroportit në qytetet në Estoni, Lituani, Poloni, Germani, Rusi dhe Bjellorusi. Informacione shtesë për oraret e autobusëve mund të gjendën në qendrën e informacioneve në aeroport.
  • Grupet qe viztiojnë Letoninë për qëllim argëtimi kanë "partybuses" në dispozicionin e tyre.
 • Parkingu
  • Aeroporti poashtu ka 3 parkingje, me ~1500 vende të parkingut, duke ofruar afat kohor të shkurtër dhe të gjatë për parking.
 • Taksi
  • Dy kompani më të rëndësishme të taksive funksionojnë në aeroportin e Rigës.
 • Autostrada

Paisjet e tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "airBaltic in Riga Arkivuar 27 janar 2010 tek Wayback Machine." AirBaltic. Retrieved on 16 January 2010. "Air Baltic Corporation AS Registration number: 40003245752 ADMINISTRATION RIGA INTERNATIONAL AIRPORT Marupes county, LV-1053, Latvia"
 2. ^ Riga Airport Plan[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2015. Marrë më 28 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 4. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 janar 2016. Marrë më 28 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 5. ^ "Contacts Arkivuar 15 dhjetor 2018 tek Wayback Machine." Latvian Civil Aviation Agency. Retrieved on 19 January 2012. "Civil aviation agency Address: Airport "Riga", LV-1053, Latvia"